07 Юли 2025понеделник14:32 ч.

Акценти

Над половината смъртни случаи на работа са от рак

УВ-лъчите и отработените газове са сред най-големите канцерогени на работното място

/ брой: 24

автор:Евгения Младенова

visibility 20041

В наши дни хората толкова много се тревожат да не изгубят работата си, особено ако е добре платена, че често забравят за дългосрочните вреди, които нанасят на здравето им необезопасените работни места. Сякаш най-честата ни представа за безопасно работно място е преградена строителна площадка и работници с каски, но с това не се изчерпват здравословните условия на труд.
Един от най-големите здравни проблеми за работните места и в Европа, и в света, а и у нас са свързаните с работата ракови заболявания. Професионалните ракови заболявания са тези, които възникват поради излагане на канцерогенни (причиняващи рак) агенти на работното място. Такива експозиции включват широка гама от различни промишлени химикали, прахове, метали, както и отпадни продукти.
Оценките за 2015 г. показват, че 53% от всички свързани с работата смъртни случаи в ЕС и други развити държави се дължат на този вид заболявания. У нас по този проблем се говори много рядко. Вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов неведнъж е изтъквал пред ДУМА, че "редица изследвания показват, че между 5 и 8% от онкозаболяванията са свързани с работното място. Ако приемем, че само 5% от общите случаи у нас са свързани с професията, това означава, че годишно поне 1500 български работници са заболели от рак, свързан с работното място". Атанасов допълва, че "около 68% от работещите в земеделието са в риск от канцерогенни заболявания от работа с или експозиция на опасни химически или биологични агенти - сред тях са пестициди, хербициди, биоциди, лекарства за животните".
В Европа все по-често се говори по този проблем и институциите много сериозно се ангажират с него, предприемайки сериозни мерки. Според европейската Пътна карта за канцерогените от 2016 г. всяка година в резултат на експозиция на канцерогени на работното място в ЕС възникват около 120 хил. случая на свързани с работата ракови заболявания, които водят до около 80 хил. смъртни случая годишно. Навярно към настоящия момент нещата изглеждат различно - възможно е тези случаи да са повече, но  е възможно и да са намелели заради множеството предприети в ЕС мерки за безопасни и здравословни услови на труд. Посочените тревожни данни накараха през 2017 г. Европейската комисия да поеме ангажимент за защита на работниците от ракови заболявания, свързани с работата, като бе преразгледана Директивата относно канцерогените и мутагените.
Преди няколко дни Европейската агенция за безопасност и здраве при работа (EU-OSHA) представи първи данни от ново проучване на експозицията на работниците в Европа на 24 рискови фактора, свързани с раковите заболявания (Workers’ Exposure Survey on cancer risk factors in Europe), като съкратено го нарече WES. Тази част от проучването е проведено сред работещи във всички сектори на икономиката на възраст над 15 г. в шест държави на ЕС - Германия, Испания, Финландия, Франция, Унгария, Ирландия. В анкетите са участвали и самонаети, и наети в различни предприятия работници. Над 26,5% от анкетираните са на 35-44 г., близо 28,5% са на 45-54 г. Очаква се това проучване да подобри защитата срещу опасни вещества и да спомогне за намаляване на случаите на ракови заболявания, свързани с работата.
EU-OSHA също така анализира данни за различните обстоятелства на експозиция на всеки от рисковите фактори.

Всеки пети анкетиран работник е изложен на ниско или средно ниво на слънчева ултравиолетова радиация
Източник: EU-OSHA

Най-честите фактори-убийци

Първите резултати от WES установяват, че най-честите вероятни експозиции на работното място сред 24-те анализирани рискови фактора, свързани с раковите заболявания са:
- слънчева ултравиолетова (UV) радиация, на която са изложени близо 21% от всички работници;
- емисии от отработени газове от дизелови двигатели. Един от петима работници е изложен на ниско ниво на този рисков фактор;
- бензен (използва се в производството на пластмаси, синтетични фибри, разтворители и др.- б.а.). 13% от работниците са оценени като изложени на този канцероген;
- респирабилен кристален силициев диоксид (RCS) - 8,4% от всички анкетирани, но предимно (около 90%) работниците в мините, кариерите, в строителството и поддръжката на пътища;
- формалдехид. Оценено е, че 6,4% от работниците са изложени на този канцероген. Сред тях 62% от работещите в тапицерската промишленост, 50,7% от цветарите, 45,3% от заетите в обувната и кожарската промишленост;
- шествалентен хром;
- олово и неговите неорганични съединения;
- дървесен прах.


Рискът в малките предприятия е по-голям?

Проучването разкрива, че за работниците в микро- или малки предприятия (с по-малко от 50 служители) съществува 1,3 пъти по-голяма вероятност да бъдат изложени на един или повече рискови фактори, свързани с раковите заболявания, отколкото за работещите в средни или големи дружества.
Важна за вземането на по-нататъшни решения е и  информацията за работниците с множество експозиции "през предходната работна седмица". Това означава, че работникът е бил изложен  най-малко на два рискови фактора, свързани с раковите заболявания, които не въздействат непременно по едно и също време или чрез един и същ работен процес.
По-голямата част от анкетираните (52,6%) не са били изложени на нито един от 24-те фактора за рак, разгледани в WES през последната седмица, но 21,2% са оценени като изложени на един риск, а близо 2% - на повече от пет! Около 14% от работниците, изложени на един рисков фактор, са работили в производствени дейности, още толкова в търговия на едро и дребно, а 13% са заети в дейности по здравеопазване и социална работа, сочат данните от проучването.


Опасните професии

Данните показват, че над 60% от работниците в миннодобивни и добивни дейности, както и в строителството са били изложени на множество експозиции. В подобен риск са и работещите в:
- бензиностанции
- поддръжката на пътища
- тапицерската промишленост
- горски работници
- дърводобива
- заварчици
- котляри
- пожарникари
- в каучуковата и пластмасовата промишленост и други.

Декларациите - в лева, плащаме данъка в евро

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 122

Само две безплатни лекарства за деца до 7 години

автор:Дума

visibility 220

/ брой: 122

Между 150 и 200 пожара всеки ден у нас

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 122

Терзиев иска платено паркиране и за 15 минути

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 122

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 165

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 209

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 199

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 222

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ