Независимо че една от най-мащабните строителни програми за последните години - санирането, е струвала близо 2 млрд. лв. и в нея са участвали към 1800 фирми, са допуснати едва 6 установени нередности. По програмата са сключени общо 2022 договора, с които са обновени над 11 млн. квадратни метра жилища. Това твърди Сметната палата, която публикува одита на Националната програма за повишаване на енергийната ефективност, която започна през 2016 г. Усвоени са 99% от целия ресурс, отпуснат от държавния бюджет.
По-голямата част от парите - към 1,928 млрд. лв., са платени за самите строителни работи, като в начинанието са участвали общо 1800 различни външни изпълнители - търговски дружества и физически лица, с които са сключени договори.
По времето, когато санирането бе в разгара си, в публичното пространство у нас много се говореше и пишеше за некачествена работа и различни други нередности. Заключението на Сметната палата обаче е, че въпреки големите за страната мащаби на начинанието са подадени сравнително малко реални сигнали за нередности - 153 в общо 48 общини. Те са били предимно за некачествени строително-монтажни работи.
В доклада на Сметната палата се твърди още, че до реална проверка на сигналите, извършена от Дирекцията за национален строителен контрол, се е стигнало само в 70 от тези случаи. Проверките са установили, че само в 6 от тях наистина има неспазване на Закона за устройство на територията и на наредбите към него.