Пияни машинисти вече няма да могат да карат влака. Във всички локомотиви ще бъдат монтирани интерлоксистеми, които няма да позволяват потегляне на влака при пияни машинисти. Ще бъдат въведени и рамки дрегери на работните места на диспечерите, които също няма да могат да достигнат до работното си място пили, и ще минават тестове. Въвежда се и график за проверка за употреба на наркотици плюс инцидентни проверки.
Това обяви вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов. Той отчете резултатите от предприетата от него политика за нулева толерантност към нарушения на правилата за безопасността в железниците.
Интерлок системи, които не позволяват стартиране на влака, вече са въведени от един от частните оператори. Ще взаимстваме тази практика, коментира Караджов. Той отчете, че на 52 гари и 11 жп спирки са монтирани камери, като е пусната поръчка за камери за още 162 гари. “В локомотивите също ще има двустранни камери - ще записват аудио и видео от кабината плюс видео напред, монтирането вече започна в 3 от локомотивите, пусната е поръчка за допълнителни 20”, коментира Караджов. Той уточни, че догодина се чакат още 60 мотриси, които ще пристигнат с вече монтирано такова оборудване.
“От следващия месец ще бъде достъпна на сайта на НКЖИ база данни за показателите по безопасността и от системата на наказания на нарушителите. От нея ще става ясно дали става дума за изолирано нарушение или системно нарушение на правилата за безопасност. Ще се разделяме с рецидивисти при второ нарушение на правилата за безопасност”, каза още Караджов.
Той обяви, че министерството е готово с първоначална оценка на въздействието на Закона за железопътния транспорт. Останах изумен, че не е правена оценка на въздействието на закона, който е влязъл в сила преди повече от 20 години, коментира още Караджов. Той съобщи, че е постигната договореност и с програма Jaspers, които ще анализират всички компоненти на системата за безопасност и ще дадат препоръки за промени в процедурите и допълнителни инвестиции. На базата на тези анализи и оценката за въздействието ще бъдат приети промени в редица наредби, коментира Караджов. Той отчете общ спад на всички инцидентни ситуации от 220 на 156 случая или с 20%. Инцидентите са намалели от 22 на 17 случая.