28 Май 2025сряда02:07 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Eвродепутатът Цветелина Пенкова ръководи делегация при посещение на най-големия в света експериментален реактор за термоядрен синтез (ITER)

автор:Дума

visibility 670

Делегация от членове на Европейския парламент, представители на Европейската комисия и индустрията, водена от евродепутата Цветелина Пенкова, посети най-големия в света експериментален реактор за термоядрен синтез ITER и френския изследователски център за ядрени изследвания (CEA) в Южна Франция. Пенкова е президент на Европейския енергиен форум и заместник-председател на Групата за подкрепа на ядрената енергетика в Европейския парламент. Проектът ITER е уникален, защото обединява усилията на Европейския съюз, Русия, Япония, Индия, САЩ, Китай и Южна Корея.
Целта на визитата бе да се проследи напредъка в изграждането на този ключов за европейската и глобалната научна общност проект. Делегацията констатира значителен напредък, след последното посещение през 2022 г.,  благодарение на усилията на екипа на новия генерален директор Пиетро Барабаски и всички експерти, работещи по ITER.
„Термоядреният синтез е възможен път за постигането на устойчиво енергийно бъдеще в цял свят. ITER показва, че тази визия вече не е научна фантастика, а реална технологична възможност,“ заяви Цветелина Пенкова. „Символично и важно е, че проектът се изгражда именно в Европа, с водещото участие на европейската индустрия и научна експертиза. Много от научните разработки, които са част от проекта, идват от европейски малки и средни предприятия и стартъпи. Тези разработки намират разширено приложение в и други сектори и отрасли на икономиката – здравеопазване, строителство, автомобилостроене. ITER е пример как науката и глобалното сътрудничество гарантират икономически подем.“
ITER е международен научноизследователски проект от глобално значение, чиято цел е да докаже, че енергията от термоядрен синтез – сливане на леки атомни ядра – може да бъде ефективен, безопасен и устойчив източник на енергия. За разлика от класическите ядрени технологии, синтезът не генерира радиоактивни отпадъци и напълно елиминира риска от ядрени аварии. ЕС финансира почти половината от разходите за изграждането на проекта, а европейски компании участват в проектирането, изграждането и тестването на ключовите компоненти. Впечатляващият „Tokamak“ – сърцето на проекта – се изгражда с участието на компании от целия ЕС и международните партньори в проекта – всички те допринасят с инженерна експертиза, иновации и технологично лидерство.
„Резултатите са впечатляващи – благодарение на екипа на генералния директор на ITER Пиетро Барабаски, проектът навлиза в решаваща фаза - поетапното сглобяване на ядрото на реактора. Ядрената технология доказва, че не е отживелица, а напротив – двигател на иновациите.“, сподели Пенкова.
В рамките на визитата делегацията посети и Френската комисия за атомна енергия и алтернативни енергии (CEA) – водещият френски изследователски център в ядрената област, основан през 1945 г. Директорът Фабрис Райнал демонстрира възможностите на реактора WEST Tokamak, който по-рано тази година постави световен рекорд, задържайки стабилна плазма за 22 минути – ключова стъпка към осъществяването на термоядрен синтез в реални мащаби.
„ITER и WEST са примери как науката, политиката и индустрията могат да работят заедно в услуга на човечеството“ подчерта Пенкова. „Бъдещето е в иновациите, а Европа трябва да продължи да инвестира целенасочено в тях, за да запази лидерството си.“
В делегацията взеха участие представители от Европейска комисия - Масимо Гариба (Генерален директор, Главна дирекция Енергетика на ЕК) и Ян Панек (Директор за ядрена енергия, безопасност и ITER), представители на Европейската агенцията за ядрен синтез - Марк Лашез, евродепутатите - Кристоф Грюдлер, Онжей Крутилек, Франсоа Калфон, Лубица Карвашова, Крис ван Дейк, представители от индустрията - EDF, ENI, Fortum, PKKE, Wartsila.
Срещите в ITER и CEA изпращат силен сигнал за обединената подкрепа на европейските институции за следващото поколение енергийни технологии. Ядреният синтез е не просто научна мечта. Технология, която не отделя парникови газове, не генерира дългосрочни отпадъци и притежава почти неограничен потенциал.
ITER е символ на  общата работа между наука, индустрия и политика в преследването на стратегическа автономия, устойчиво енергийно бъдеще и достъпни цени на енергията за Европа.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

И икона на джама

автор:Таня Джаджева

visibility 541

/ брой: 93

Новата битка на умните и красивите

автор:Александър Симов

visibility 669

/ брой: 93

Защо чак сега?

visibility 843

/ брой: 93

Стачка на медицинските сестри? Задава се нов "цирк"

visibility 515

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ