
Снимка БТА
Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"
Претърсиха офиси в "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и енергийното министерство
/ брой: 125
Комисията за противодействие на корупцията направи вчера масови обиски в Министерството на енергетиката, "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" във връзка с досъдебно производство, образувано заради договора с турската "Боташ" за резервиране на капацитет на турски терминали за втечнен газ до 2036 г.
Енергийният министър Жечо Станков е разпоредил да се оказва пълно съдействие на проверяващите. Иззети са всички документи, свързани със споразумението с "Боташ", като акцент е било тристранното споразумение на турската компания с "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз", позволяващо й да ползва българската газопреносна мрежа. Иззети са и документи от двете държавни дружества "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз".
Бившият служебен министър Росен Христов, по чието време бе подписано споразумението с "Боташ", твърди, че са обискирали и дома му. Той се смята за негов идеолог, макар по същество то да бе договорено на среща на президентите на България и Турция Румен Радев и Реджеп Тайип Ердоган.
Споразумението бе подписано в началото на 2023 г. и е с тежки финансови условия за „Булгаргаз“, което трябва да плаща по около милион лева всеки месец за правото да ползва капацитета на съоръженията и газовата мрежа на "Боташ", но реално не го прави. Досега се внесени под 250 млн. куб. м газ.
Българското дружество спря да плаща в края на юни 2024 г. и оттогава безуспешно се опитва да предоговори условията и да намали резервираните 1.8 млрд куб. м годишно и таксите за ползване а мрежата, които са много високи и правят приодния газ, доставян по този договор на практика непродаваем.
"Договорът не е неизгоден. В момента съдя за клевета абсолютно всички, които пишат такива работи. Договорът си работи много добре", каза преди време Росен Христов пред парламента.
През април депутатите изслушаха отговорните длъжностни лица при подписването на договора с "Боташ". Тогава Христов, директорката на "Булгаргаз" Деница Златева, както и директорът на газопреносния оператор „Булгартрансгаз“, по-късно служебен министър на енергетиката, а сега отново директор на държавното дружество - Владимир Малинов, казаха, че са били викани на разпит в ДАНС. "Боташ" отхвърля многократно иска на "Булгаргаз" за преразглеждане на договора.