Целта ни е не да правим революции и реформи, а подобрения на пенсионната система, така че финансовата устойчивост да бъде гарантирана и пенсиите да бъдат по-високи, заяви пред журналисти в НС председателят на социалната комисия Деница Сачева във връзка с предложението за изготвяне на Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. По думите й за нея трябва да има надпартиен консенсус и трябва да бъде приета в НС. Ако все по-малко хора влизат на пазара на труда, а все повече излизат в пенсия, очевидно, че има проблеми, които трябва да бъдат решени, коментира Сачева. И ако искаме да получим краен резултат след пет години, който да ни харесва, днес трябва да започнем да сеем семената, за да берем плодовете след пет години, подчерта тя.
"Категорично сме против да бъде разрушен моделът от три стълба. За да се развие той в цялост, трябват 40 години от въвеждането му, а сега са минали само 25", обясни Сачева. Според нея целта не е просто да се намерят готови пари, а да има устойчив механизъм, по който те да се инвестират така, че да могат да дават по-високи приходи.
"Сивият сектор в България продължава да бъде висок. Хората искат да имат повече разполагаеми средства сега, а не някога във времето, когато биха се пенсионирали. Да не подценяваме и темата с изключително голямата задлъжнялост на много граждани към различни фирми за бързи кредити. Това обърна тенденцията и в последно време работодателите не са тези, които искат работниците да работят в сивия сектор, а по-скоро работниците упражняват натиск да получават парите си в брой, за да не им бъдат удържани", смята Сачева.
По-късно социалната комисия реши парламентът да задължи МТСП, Министерството на финансите, НОИ, Комисията за финансов надзор и НАП да разработят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в шестмесечен срок.