08 Юли 2025вторник07:04 ч.

Снимка БТА

Битовите потребители остават на регулирания пазар на ток

Правителството дава 1 млрд. лв. за компенсации при висока борсова цена на електроенергията

/ брой: 95

автор:Дума

visibility 1636

Битовите потребители остават за неограничен срок на регулирания пазар на електроенергия, обяви министърът на енергетиката Жечо Станков след заседанието на кабинета вчера.
Решението на правителството гарантира приходите на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“, което пък осигурява устойчивата работа на енергетиката и запазването на битовите потребители на регулиран пазар, уточни министър Станков.
Отново ще бъдат запазени дневната и нощната тарифи, което играе важна роля за най-уязвимите потребители, подчерта министърът. Той поясни, че с решението и промените в закона Комисията за енергийно и водно регулиране вече има възможност да започне своята процедура за определяне на цената, на която битовите потребители ще заплащат своята енергия. Тази цена ще бъде подложена на обществено обсъждане.
1 млрд. лв. се предвижда да са компенсациите за тока на домакинствата, а с каква сума ги подпомага енергетиката, ще виждат в сметките си от 1 юли нататък.
Както e известно, от тази дата се либерализира пазарът на едро за битовите потребители. Това означава, че крайните снабдители, дружествата на "Електрохолд", ЕВН, "Енерго-Про" ще купуват тока за битовите си клиенти от борсата. При висока цена фондът за енергийна сигурност ще покрива разликата между цената, определена от КЕВР, и купената на свободния пазар.
Правителството прие механизма за лимити на приходите по технологии. За вецовете на НЕК прагът е 140 лв. за мегаватчас, за ВЕИ е 300 лв., за АЕЦ "Козлодуй" - 120 лв., за тецовете - фиксирана цена плюс разходи за емисии. При изтъргувана енергия над този лимит парите отиват във фонда. Този механизъм се приема всяка година, докато действат тези лимити.
Станков поясни, че имало спекулации, че бюджетът няма пари за компенсации, и че фондът никога не е разчитал на финансиране от бюджета. Той се захранва, освен от тези лимити на разходи по технологии, също от 5% отчисления от приходите на производителите на електроенергия, както и от продажбата на въглеродни емисии. Битовите потребители ще бъдат с регулирани цени на тока толкова, колкото трябва, докато цените на електроенергията на свободния пазар паднат устойчиво, декларира Станков.


НЕК иска пари от Брюксел  

НЕК е изпратила предложение за финансиране на 4 нови помпено-акупулираци ВЕЦ и за разширението на ПАВЕЦ "Чаира" с язовир Яденица в Брюксел, съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков. По думите му, Европа може да осигури до 40 процента от финансирането, като ще има възможност и за участие на външни инвеститори в проектите. Единият от проектите е с мощност 800 мегавата, колкото е настоящата мощност на ПАВЕЦ "Чаира".

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 1012

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1042

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 986

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 973

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 1023

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ