07 Юли 2025понеделник16:02 ч.

Интервю

Георги Гогов:

БСП се върна към своите корени

Излязохме от образа на партия, от която нищо не зависи, казва членът на НС на БСП

/ брой: 122

автор:Александър Симов

visibility 716

Георги Гогов е роден в Попово. Бивш активен спортист - волейболист. Дипломира се с профил „Стопанско управление“. Предприемач в сферата на дървообработването и озеленяването.
Член е на Националния съвет на БСП, председател е на Съвета по земеделието, храните и горите към НС на БСП.


Простащината на "Възраждане" и "МЕЧ" напълно проваля възможността за истински парламентарни дебати


- Господин Гогов, наближава празникът на БСП на Бузлуджа, а това винаги е време за равносметка.  Какво се промени за левицата от миналата Бузлуджа досега?
- За една година партията ни успя да постигне много. Съумяхме да се върнем към своите корени и да започнем така нужния ни оздравителен процес. Прекратихме на първо място вътрешните борби в БСП. Обърнахме се към общото, към това, което ни събира - лявата идея, социалните ни приоритети, борбата за един по-добър живот за целия български народ. Това ни помогна да спрем да се делим и взаимно да се обвиняваме. 
Същевременно, поемайки този път на обединение, направихме и друга важна крачка в тази посока. Като най-голямата лява партия у нас, БСП се върна към ролята си на обединител на лявото пространство и създаде "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА", в която се включиха почти всички леви партии в страната ни.
Именно така, обединени и с ясни леви приоритети, записани в 100 решения за България, се явихме на изборите и за пръв път в последните години спряхме свободното падане и дори постигнахме увеличение на резултатите ни и сега сме част от управлението на страната.
- БСП влезе в управлението, а това продължава да бъде обект на злостни атаки в социалните мрежи. Постига ли БСП своите цели във властта? Успя ли партията да запази своя облик?
- БСП успя да запази социалистическия, левия облик, на партията на всички леви хора в България. С действията си на социален вектор и коректив в управлението доказваме това всеки ден. 
В някои аспекти обаче успяхме и да постигнем значими промени. Излязохме от образа на вечната опозиция от последните години, на тази партия, която е в парламента, за да представлява своите избиратели, но от нея нищо не зависи. Макар и само с един депутат повече след изборите, успяхме да направим така, че гласът ни да се чува и да има значение. Показахме държавническо поведение и как се носи политическа отговорност. В момента БСП-ОЛ има председател на Народното събрание, четирима министри и вицепремиер, които работят за изпълнението на ангажиментите, които сме поели пред хората. Така тези обещания не са празни и не са на хартия, а реални решения на реални проблеми.
- Обикаляте доста страната, за да се срещате със социалисти. Как протичат тези разговори, от какво са най-недоволни членовете на БСП? Кои политики подкрепят най-много?
- Членовете на БСП са доволни, че вече няма разделителни линии, от това че партията ни се стабилизира и дори спомага за стабилизиране на страната. Вече другар с другар могат да говорят свободно и без притеснение, да изразяват открито своето мнение, защото само така може да се реален диалог и да се търси верният път за партията, а и за страната ни. Това се оценява високо и показва, че вървим в правилната посока. Проведохме и редица информационни срещи с наши членове, симпатизанти и граждани за въвеждането на еврото, за да ги подготвим как да се пазят от възможните рискове и как да се възползват максимално от предимствата, които ще ни донесе влизането в еврозоната. 
Платформата, с която се явихме на изборите, беше създадена след обширна дискусия в цялата партия и в коалицията и нашите членове седят зад всяко едно от тях. Всяка малка битка ден след ден, която печелим за реализирането на всяко едно от тях, е именно за тях и те подкрепят това.
- БСП постоянно получава обвинения, че е забравила своята предизборна програма, че се е обезличила и предала своите избиратели. Вярно ли е това, как отговаряте на тези критики?
- Няма как да приема тези критики. 
Във всичките си действия БСП се води от ангажиментите си към всички ляво мислещи хора в България и към целия български народ. Има вече десетки примери за това  -  запазването на „швейцарското правило” за всички пенсионери,  отпускането на 800 мтн лв. за поддръжка и модернизация на ВиК мрежата за справянето с проблемите със безводието, ремонтите на най-опасните участъци от пътната мрежа, завършването на редица бавени с години ремонти на главни пътища и магистрали, увеличението с 30% на средствата за българския спорт. Благодарение на нас беше приет и обещаният закон, слагащ край на вечните длъжници. Успяхме да спрем и продажбата на реакторите на АЕЦ "Белене", както и изпращането на български войници в Украйна. Благодарение на нас ще има и безплатни лекарства за децата до 7 години, както и аптеки в отдалечените региони. Всичко това беше част от нашата предизборна програма и беше изпълнено само за 6 месеца от сформиране на правителството.
- Кои според Вас са непосредствените задачи на партията до края на годината? А след това?
- Ние проведохме своя конгрес, който ясно начерта приоритетите пред нас. Във вътрешнопартиен план имаме нужда от още време и много работа, за да затворим всички фронтове, които бяха открити, и да укрепим организациите си. Влязохме в управлението на страната, без да сме във върхова форма, и колкото и да е трудно, продължаваме оздравителните процеси. Проведохме пълен цикъл отчет и избори. Членове на ръководството, на парламентарната ни група и коалиционни партньори заедно обикаляме страната, срещаме се с всяка партийна организация и водим сериозни разговори за техните проблеми и как те могат да бъдат решени. Вярвам, че до края на годината, в директен диалог с всеки един член на партията ще успеем да завършим този процес. 
В национален план, чрез участието си в управлението на България ще се стремим да постигнем осъществяването на възможно най-много леви приоритети и да защитаваме интересите на хората.
- Ироничното в политическата ситуация днес е, че партията, която на думи най-много искаше да бори корупцията, се оказа разтърсена от корупционен скандал. Една от защитните линии на ПП бе "ами то във всички партии е така". Но така ли е наистина?
- Категорично няма как да се съглася с това твърдение. Не, не във всички партии е така. Не, не всички политици са такива. БСП се стреми да промени именно това мнение на хората, създадено от подобен тип политици. 
Ако една партия приеме, че корупцията е нещо нормално и с нея трябва да се управлява страната, ако загуби себе си във властта и привилегиите, то тя вече няма място в политиката. 
- Опозицията започна един постоянен карнавал на вкарване на вотове на недоверие. Как гледате на този процес?
- Ясно е, че това е знак не за политическа посока, а за безпътица. Опозицията унищожава най-силното си оръжие, обезсмисля го и го превръща в комедия. Смятам, че хората виждат това. Но в парламента има и друг плашещ процес. Вижте само колко ниско е станало нивото на дискусиите. Простащината напълно проваля възможността за истински дебати. Особено брутални в това отношение са депутатите от "Възраждане" и "МЕЧ", които смятат, че хулиганството може да прикрие тяхната неспособност да предлагат истинска политика. Но простащината е атака и срещу парламентаризма, срещу основите на демокрацията, защото клоунадата, обидите, хъшлашкото поведение издават огромна незаинтересованост за интересите на хората. Ето това е нетърпимо. 
- Социологическите проучвания, напук на фейсбук-душманите, показват стабилизация на БСП, уви на нива между 7 и 8%. Може ли това да се промени? Може ли БСП отново да се възроди като голяма партия?
- Както вече споменах, само за една година спряхме спада в подкрепата и обезличаването си. Показахме, че заедно и обединени можем да намерим отново себе си и да започнем да градим наново това, което беше загубено. Това беше първата и най-важната крачка. Обединихме лявото и сега то отново е единно. Няма да се откажем и с работата за страната си и изпълнение на ангажиментите ще върнем вярата на хората в БСП и "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА".

Декларациите - в лева, плащаме данъка в евро

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 122

Само две безплатни лекарства за деца до 7 години

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 122

Между 150 и 200 пожара всеки ден у нас

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 122

Терзиев иска платено паркиране и за 15 минути

автор:Дума

visibility 444

/ брой: 122

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 695

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 523

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 547

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 564

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ