08 Юли 2025вторник01:11 ч.

Няколко думи

Целта е постигната

/ брой: 29

автор:Евгени Гаврилов

visibility 22399

Тази година началото на т.нар. преход прехвърли 35 години. И въпреки това от време на време в публичното пространство изниква въпросът дали той свърши. Логично мненията са противоположни. За новобогаташите преходът успешно е приключил, след като държавните активи успяха да преминат в частни ръце. За по-голяма част от хората обаче всичко е било провал и измама.
В началото на промените решенията на МВФ и Световната банка станаха неразделна част от влошаващия се със скоростта на светлината живот. Тогава високоплатените чиновници от Вашингтон не ни смятаха за бедняци, защото според техните критерии да имаш собствен апартамент е голямо предимство. А при "омразния социализъм" над 90 на сто от българите имаха собствени жилища.
Наистина голяма част от тях бяха в панелните комплекси, възникнали в краищата на големите градове, наричани "спални комплекси". Наистина хората нямаха възможност да избират такива екстри като етаж и изложение, но за сметка на това имаха покрив над главите си и голяма степен на сигурност. Предишните поколения явно бяха късметлиите, които и с малките си заплати успяха да струпат по един дом. Същото обаче няма да може да се каже за идващите след тях.
Сега пазарната стихия е в разгара си. Жилища много, можеш да избираш. Въпросът е обаче, че само 10% от хората могат да си ги позволят. Показват го и последните анализи на специализираните агенции. Според един от тях вече всеки втори купувач на жилище, особено в големите градове, иска от инвеститорите отстъпка между 5000 и 10 000 евро от цената на имота. Няма информация колко от купувачите са успели да се спазарят успешно.
Защото в един от последните си доклади Европейската комисия предупреди, че поскъпването на имотите в България превишава допустимия праг. Това, което притеснява Брюксел, е двуцифреният ръст в цените на имотите в последните години.
Сякаш вече на никого не прави впечатление, че недвижимостите у нас, особено в големите градове, поскъпват с около 15% годишно. Сега между 5000 и 7000 евро за квадрат струва жилище в центъра на София. А в крайните квартали на столицата цената не пада под 2000 евро за квадрат.
Та да се върнем на въпроса за прехода. За по-голяма част от обикновените българи той ще свърши, според прогнозите, след десетина години, когато от собственици те ще се превърнат в наематели, каквато сякаш беше и неговата основна цел. И, както личи, поне тя е на път да бъде успешно постигната.

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 1012

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1042

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 986

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 973

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 1023

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ