02 Юли 2025сряда15:35 ч.

Кристиан Вигенин: Дължим защита и подкрепа на уязвимите семейства и деца

автор:Дума

visibility 10578

„Подкрепата към семействата и децата не може да е кампанийна. Тя трябва да бъде трайна цел, за да се подобри демографската ситуация в България и в Европа. Дължим на децата и младите семейства подкрепа и защита. Необходимо е да бъдат гарантирани бита, обучението и възможностите на подрастващите за развитие. Европейската гаранция за детето е водеща инициатива на Европейския съюз, насочена към борбата с детската бедност. Целта е още в най-ранна възраст да се гарантира достъп до образование, здравеопазване и социални услуги – това е реална стъпка срещу бедността и неравенството при децата.“ Това заяви ръководителят на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент Кристиан Вигенин на обществената дискусия „Бъдеще за семейството: Политики в подкрепа на младите родители“, организирана от Политическо Движение Социалдемократи. Евродепутатът изтъкна, че за следващия европейски бюджет ще настоява 20 милиарда евро да бъдат заделени за Гаранцията за детето: „Това е четири пъти повече от досегашните средства и показва сериозността на ангажимента ни.“
Вигенин поясни, че Европейската гаранция за детето се прилага в България, като основна цел е да се осигурят ключови услуги за деца в нужда, като - предучилищно и училищно образование, здравеопазване, здравословно хранене, подходящо жилищно настаняване. Той изтъкна, че от 1 април 2022 г. детските градини и ясли са безплатни, включително храната в задължителната предучилищна подготовка. Предприемат се конкретни  мерки в подкрепа на деца с увреждания и деца от малцинствата
„БСП се пребори да има безплатни учебници за учениците до 12 клас. Това е една спечелена битка в интерес на семействата и децата. Предлагаме значително увеличение на помощта при раждане, особено за първо до трето дете, както и подкрепа за майки-осиновителки и студентки с деца“,  акцентира Вигенин. Евродепутатът отбеляза още от  целите на социалистите: „Работим за това -  всички деца до 14 години да получават безплатни лекарства. Така ще облекчим бюджета на хиляди семейства и ще осигурим адекватна грижа още в детска възраст.“
„Младите семейства трябва да имат къде да живеят. Подкрепихме въвеждането на европейска политика за достъпно и социално жилищно настаняване – не само за бедни, но и за млади хора и семейства“, допълни още той.
Вигенин напомни, че инициативата „Гаранция за младежта“ даде шанс на млади хора до 29 години, които не учат и не работят, да получат първа работа или безплатна квалификация. Той я определи като успешна европейска политика, която социалистите подкрепят от самото начало.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Токът и парното поскъпват по-малко от очакваното

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 119

Печалбата на банките стигна 1,6 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 119

Дефицитът в бюджета надхвърля 2,6 млрд. лева

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 119

ЕП с най-лоша оценка за Северна Македония

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 119

Режат бонусите за опасен труд в Румъния

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 119

Русия превзе изцяло Луганска област

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 119

Безумия

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 119

Пагубен модел

visibility 0

/ брой: 119

Да възстановим честния вътрешнопартиен диалог

visibility 0

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ