19 Май 2025понеделник21:34 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Драгомир Стойнев: Служебните кабинети не трябва да могат да вземат решения като това за „Боташ“

автор:Дума

visibility 3985

„В „Булгаргаз“ са имали доста притеснения относно този договор и то основателни – те са заявявали едни количества, след това незнайно защо е подписан договор, за количества природен газ, който не ни е толкова нужен, а плащаме и висока цена“.  Това заяви председателят на ПГ на „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“ и зам.-председател на Народното събрание Драгомир Стойнев в ефира на bTV.  По думите му министър Христов от служебното правителство е заявил, че той е гледал икономическото развитие на страната ни и за това са заявени такива количества. „Притеснителното е, че това не е негова работа. Един служебен министър няма право да подписва такъв договор с давност 10 години, а той дори го е подписал за 13“, заяви Стойнев и подчерта, че министърът като принципал на всички дружества под шапката на даденото министерство носи отговорност за действията си. Според социалистът колкото и добри експерти да са министрите в един служебен кабинет, те не представляват никого, нямат политическа подкрепа, без парламент, където да бъдат обсъдени решенията, за това не трябва да взимат такива решения.

Драгомир Стойнев заяви, че страната ни е била в политическа криза – избори след избори, служебно правителство след служебно правителство и може би това е горчивата чаша, която трябва да изпием заради безвремието, в което сме живели. „Когато не си подадеш ръка в името на държавата, липсва диалог, липсва и разбиране, че по-важна е държавата от партийните интереси стигаме до една такава ситуация, в която всички ние трябва да платим една много висока цена“, обясно той..

Стойнев подчерта, че е отправил молба към сегашния министър на енергетиката да направи юридически анализ, какво би се случило с „Булгаргаз“ ако фалира. Бившият енергиен министър припомни, че по негово време е подписан договорът за природен газ от Азербайджан, който и е печеливш за страната ни, именно с това дружество.  Той подчерта, че това че до момента не се извършват плащания по договора с „Боташ“, не значи че дължимите суми не се трупат и стоят като задължения.

Стойнев подчерта, че в интерес на държавата ни е било запазването на ректорите на АЕЦ „Белене“. „След решението да не се продават реакторите има интерс от  европейски фирми за изграждане на нови ядрени мощности“, обясни социалистът. Той подчерта, че ако искаме да сме част от развитието и на т. нар. „искуствен интелект“ имаме нужда от базови мощности, защото там няма как да се използват само  възобновяемите източници. „В Европа се търси място къде да бъдат изградени такива мощности и България трябва да намери своето място“, подчерта той.

Драгомир Стойнев подчерта, че 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“ се правят, за да заместят отиващите си 5-ти и 6-ти. По думите му трябва да имаме допълнителни мощности - въглищата може да се изчерпат, възобновяемата енергия е само допълнение и всичко може да се случи.

Помолен да коментира отношенията с президента Радев след връщането на искането за референдум, Стойнев заяви: „Това, че уважаваме президентската институция и президента, не означава че трябва да сме съгласни с всяко негово изказване“. Той припомни, че България отдавна е избрала своя европейски път и БСП има водеща роля за това.   

На въпрос за напускането на БСП от страна на Румен Гечев, Стойнев обясни, че той е бил е екипа на Жан Виденов, когато са подадени документите ни за членство и е знаел какво следва.

Драгомир Стойнев подчерта, че друго голямо последствие от политическата криза в последните години е, че българските граждани са станали жертва на липсата на информация за приемането на еврото и до какво ще довете то и сега работа на всички политици е да поправят тази грешка.

Заведенията се канят да вдигат цените

автор:Дума

visibility 1048

/ брой: 88

Бум на бързите кредити и ръст на неможещите да ги обслужват

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 88

Храните поевтиняха на борсите средно с около 2%

автор:Дума

visibility 1381

/ брой: 88

Путин и Тръмп ще разговорят по телефона днес

автор:Дума

visibility 981

/ брой: 88

Президентката на Молдова гласува на изборите в Румъния

автор:Дума

visibility 1412

/ брой: 88

Макрон обвини Мелони, че лъже за срещите за Украйна

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 88

Северна Македония остана без ток

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 88

ПОЗИЦИЯ НА НАЦИОНАЛНИЯ СЪВЕТ НА БСП

автор:Дума

visibility 1039

/ брой: 88

Няма резерв за крадене, няма и за инвестиране

visibility 535

/ брой: 88

Пак трябва да спасяваме образованието

автор:Велиана Христова

visibility 1522

/ брой: 88

Религия в училище - как стои въпросът на Балканите

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ