14 Октомври 2025вторник19:48 ч.

Виетнам отбеляза 80 години независимост

Грандиозен парад в Ханой, в чест на празника са помилвани 14 019 затворници

/ брой: 164

автор:Таня Глухчева

visibility 5034

Виетнам отбеляза 80-годишнината от националния си празник с грандиозен военен парад в столицата Ханой. 
Страната демонстрира най-модерното военно оборудване на Виетнам, включително широка гама от танкове, ракети, хеликоптери и изтребители. Хиляди виетнамски войници и военнослужещи от Китай, Русия и други страни маршируваха на парада.

Освен военна техника, по главния площад с мавзолея на Хо Ши Мин, преминаха представители на всички отрасли на бурно развиващата се икономика, етнически групи и други. 
Събитието, което започна рано сутринта - в 6.50, бе почетено от редица международни лидери, милиони виетнамци от цялата страна и чужбина, ветерани от войната, туристи, а също така и журналисти от различни държави. Желаещите да присъстват започнаха да си търсят места още в 3 часа, а хиляди спаха по тротоарите, защото хотелите в града бяха пълни. От 5 часа движението бе затворено за превозни средства.
Неочаквано беше и присъствието на хора, избягали от страната непосредствено след войната, търсейки по-добър живот в САЩ, Канада и Европа. Те единодушно потвърдиха големия напредък на родината си и посочиха, че Виетнам се развива не с десетилетия, „всяка година има нещо ново“. Макар и да продължават да живеят отвъд Океана, те се връщат всяка година, правят репортажи и в свои Ютюб канали разказват на сънародниците си зад граница какво се случва в родината им.

В навечерието на годишнината президентът Льонг Кьонг помилва 14 019 затворници от цялата страна. Също така бе открита и нова изложбена зала в Ханой.

Общините искат 5 г. преход за новото изчисление на такса "Смет"

автор:Дума

visibility 1897

/ брой: 191

VI блок на АЕЦ "Козлодуй" пак спира за ремонт

автор:Дума

visibility 1811

/ брой: 191

Митниците готови за еврото

автор:Дума

visibility 1761

/ брой: 191

Шефът на БНБ настоя за промяна във фискалната политика

автор:Дума

visibility 5846

/ брой: 190

Франция има ново правителство

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 191

Илияна Йотова е в Пекин на световна лидерска среща

автор:Дума

visibility 2017

/ брой: 191

Албания временно забрани тротинетките

автор:Дума

visibility 1975

/ брой: 191

"Хамас" освободи 20-те живи израелски заложници

автор:Дума

visibility 1871

/ брой: 191

Какво се случи?

автор:Александър Симов

visibility 1883

/ брой: 191

Неудобната тема

автор:Мая Йовановска

visibility 1872

/ брой: 191

Икономика на работещите, не на милионерите

автор:Дума

visibility 2011

/ брой: 191

Сини понеделници

автор:Димитър Събев

visibility 1817

/ брой: 191

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ