24 Юни 2025вторник15:44 ч.

Снимка БТА

България осигурена с петрол и газ

Горивата са поскъпнали с 3-5 ст. заради конфликта в Близкия изток

/ брой: 113

автор:Дума

visibility 745

Българските граждани и бизнесът са осигурени и не се очакват никакви проблеми с доставките на горива, заяви министърът на енергетиката Жечо Станков в Министерския съвет след края на работното съвещание във връзка със ситуацията в Близкия изток, свикано от премиера Росен Желязков.
Количествата горива, с които разполага страната, от информация на Българската петролна и газова асоциация, ни дават възможност съвсем спокойно да кажем, че държавата, всички български граждани и бизнесът са обезпечени и не се очакват никакви проблеми с доставките на горива – дизел, бензин и пропан бутан, обясни министърът. Станков отхвърли твърдения, че цената на горивата ще достигне до 2,80 лв. за литър заради евентуално затваряне на Ормузкия проток.
Ирански официални представители заплашиха, че е възможно да затворят протока, който е ключов световен търговски маршрут. 
Българската държава не зависи толкова пряко от доставките от този регион. Има едно карго, което е поръчано и ще акостира в Бургаския залив след броени дни. То е напуснало територията и дори и протокът да бъде затворен, това няма да окаже влияние. Бъдещите доставки на рафинерията в Бургас също са обезпечени от други източници, така че да няма никакво влияние във връзка с ескалиращото напрежение, обясни Жечо Станков.
По данни на Българската петролна и газова асоциация има движение на цената на горивата между три и пет стотинки. Дори и след повишаването на напрежението в Близкия изток, на световните пазари петролът продължава да се търгува в рамки, които не надвишават цената му през текущата година, каза енергийният министър.
По дългосрочен договор България продължава да получава 1 млрд. куб. метра пред Вертикалния газов коридор от азерската страна. "Преди броени седмици сключихме договор за доставка на един кораб в размер на 100 млн. куб. метра газ, който очакваме на 26 и 27 юни да достигне терминалите за втечнен газ. Държавата подсигурява количествата, заявени от българските консуматори, на цени около 15% под борсовата", посочи Жечо Станков.

Кметове и съветници напускат ПП

автор:Дума

visibility 138

/ брой: 113

Градският транспорт пак ще протестира

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 113

Държавата ще дава ваучери на уязвими домакинства

автор:Дума

visibility 166

/ брой: 113

България осигурена с петрол и газ

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 113

Нотариуси разкриха 286 хил. длъжници на НАП

автор:Дума

visibility 146

/ брой: 113

36% от българите планират почивка в чужбина

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 113

2025 ще бъде година на скъпите плодове

автор:Дума

visibility 155

/ брой: 113

Иран предупреди приятелите на САЩ

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 113

НАТО договори 5% от БВП разходи за отбрана

автор:Дума

visibility 141

/ брой: 113

25 жертви на атентат в православен храм

автор:Дума

visibility 160

/ брой: 113

Накратко

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 113

Подай ми Парите

автор:Александър Симов

visibility 144

/ брой: 113

Мир без изключения

visibility 141

/ брой: 113

Въглищата си отиват, но какво идва след тях?

visibility 182

/ брой: 113

Иде ли краят на вечния длъжник

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ