Протестна нота, свързана с проблеми при кандидатстване за отпускане на необходимите помощни средства за хората с увреждания, внесоха в парламента представители на Сдружение "Достойнство 2023". Тя е адресирана до МЗ, здравната комисия, КЗД и НЗОК. В нея се настоява да бъдат изслушани всички организации, представляващи интересите на хората с увреждания, пред здравната комисия и МЗ, както и за сформиране на работни групи, които да дискутират промени в законодателството. От сдружението искат ясна дефиниция кое средство се явява помощно и кое представлява медицинско изделие.
Общността на хората с различни увреждания в България надхвърля един милион души, а близо 50 000 българи живеят с протезирани крайници, обясни Павлина Григорова от "Достойнство 2023". Тя се оплака от системни откази за отпускане на помощни средства, при които няма мотиви. "Не можеш да кажеш на пациент с множествена склероза, че няма да му отпуснеш помощни средства, защото му плащаш лечението. Два са основните проблема при протезиране на крайници след ампутация. Единият са ограниченията по договорите с НЗОК, заради които пациентите са обвързани с една конкретна фирма за изработка и ремонт на протези. Липсва и достатъчно финансиране, тъй като сумите, които касата отпуска, покриват само базови протези, които често не отговарят на нуждите на пациента" подчерта Григорова.
По думите й изборът на колички, както и сумите, за които частично заплаща НЗОК, са изключително ограничени. "Децата с ограничена мобилност също не получават нужното финансиране от здравната каса, за да им бъдат осигурени необходимите помощни средства. Има остра нужда от лифтери - устройства, които повдигат пациентите от леглото, както и специализирани медицински легла за домашна употреба, които са изцяло непокрити от здравната система", поясни Григорова.