11 Юни 2025сряда11:22 ч.

Премиерът Росен Желязков призова:

Не харчете панически спестяванията си

След въвеждането на еврото заплатите и пенсиите ще се закръглят в полза на хората, уверява финансовият министър Теменужка Петкова

/ брой: 103

автор:Дума

visibility 2474

"Нашият призив е хората да не харчат спестяванията си панически или да се опитват да инвестират в непонятни за тях инструменти, защото това изкривява пазара. Наблюдаваме ръст в цените на имотите, но за нас той не е оправдан." Това каза министър-председателят Росен Желязков. Той, финансовият министър Теменужка Петкова и енергийният Жечо Станков участваха във форум за ролята на институциите при приемането на еврото.
"Това, което може да ни спъне за еврозоната, е да се спънем. В момента сме не в надпревара с времето, а в борба за доверието. Трябва да спрем да говорим за въвеждането с този ненужен патос. Трябва ни обяснение на езика на обикновените хора", коментира той.
Желязков каза, че ползите ще бъдат популяризирани. "Ние трябва да разсеем страхове - на хората, на малкия бизнес в малките населени места. Те са свързани с три неща - доходи, спестявания и разходи", обясни премиерът.
По-рано финансовият министър Теменужка Петкова увери, че след въвеждането на еврото заплатите и пенсиите ще се закръглят в полза на хората.
По отношение на ценообразуващите фактори за цените на регулирания пазар е ясно, че няма да има динамика, която да внася притеснение. По-скоро ще има възползване от страна на малкия и средния бизнес в ресторантьорския бранш, сферата на развлеченията, фризьорските и козметичните салони, коментира премиерът.
"Трябва да покажем, че държавата има воля, разполага с необходимите механизми, а въвеждането на еврото не е някаква прищявка, а се прави за по-добра икономика. 
Покупателната способност на гражданите на Хърватия е нараснала с 12% от влизането й в еврозоната. Зад еврото стои една от най-силните икономики - тази на Европейския съюз. Зад еврото стои икономика с брутен вътрешен продукт от 17 трилиона евро", заяви Петкова. Според нея с еврото ще можем да привлечем повече чужди инвеститори, ще си спестим и разходи по превалутиране, които са в колосални размери.
"Готови сме да въведем еврото от 1 януари 2026 г. Предприели сме необходимите мерки и действия, органите са на мястото си, извършват се проверки в 130 търговски обекта, като целта е да видим каква е ситуацията в настоящия момент, преди да започне двойното обозначаване на цените", разкри тя.
По думите й, където има съмнение за необосновано покачване на цените, ще се търси обяснение. Ако има такова необосновано повишение, държавата ще бъде безкомпромисна.

Не харчете панически спестяванията си

автор:Дума

visibility 2468

/ брой: 103

Ожесточени сблъсъци в Лос Анджелис

автор:Дума

visibility 3719

/ брой: 103

Русия настъпва в нова област, Киев отрича

автор:Дума

visibility 2888

/ брой: 103

Нидерландци проверяват коли за мигранти

автор:Дума

visibility 3012

/ брой: 103

Кратки новини

автор:Дума

visibility 2820

/ брой: 103

Истинските факти

автор:Александър Симов

visibility 3329

/ брой: 103

Операция "Барбароса" срещу хората

visibility 3314

/ брой: 103

9 юни - началото на летоброенето на омразата

visibility 2423

/ брой: 103

Достолепие, мъдрост, класа

автор:Петър Михайлов

visibility 3353

/ брой: 103

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ