19 Май 2025понеделник02:23 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Цветелина Пенкова: Еврозоната е икономически избор с реални ползи за българските граждани, а не идеология

„България не губи, а печели суверенитет – участвайки в процесите, които вече следва.“

автор:Дума

visibility 637

„Еврозоната не е въпрос на идеология, а на икономическа логика. Тя носи реални и измерими ползи за българските граждани, особено в условията на икономическа нестабилност и глобални кризи.“ Това заяви евродепутатът Цветелина Пенкова в интервю за предаването „ЕвроДикоФ“ по телевизия Евроком, където коментира ключовите аспекти на присъединяването на България към еврозоната и последиците от поискания от президента Радев референдум.
Пенкова уточни, че смяната на валутата не води до загуба на суверенитет, а напротив – дава възможност на България реално да участва в процесите на вземане на решения, които и без това вече следва, чрез валутния борд.
„Днес България прилага решения, в чието вземане не участва. Еврозоната означава участие, сигурност и стабилност – валутна, икономическа и инвестиционна.“
Пенкова даде конкретни примери от Хърватия и Литва, където въвеждането на еврото е довело до значителен ръст на заплатите и подобряване на икономическите условия. В Хърватия – за 2 години средната заплата е нараснала с 20%, а в транспортния сектор – се е удвоила.
В Литва – за 9 години от приемането на еврото минималната и средната заплата са се утроили.
Сред акцентите на интервюто беше анализа на причините някои държави да не обсъждат приемането на еврото. Пенкова разгледа случаите на Полша, Чехия и Дания, които следват различна икономическа логика, обусловена от националните приоритети.
По думите й, Полша и Чехия поддържат националните си валути като икономически инструмент за запазване на конкурентоспособността на техните износни индустрии. „Чрез умишлено поддържане на ниска стойност на валутите си, тези държави предлагат по-евтини стоки на международните пазари, особено в стратегически сектори като автомобилостроенето,“ обясни Пенкова.
Дания, от друга страна, следва алтернативен подход, при който курсът на датската крона е фиксиран към еврото още от 1999 г. Евродепутатът уточни, че от 1982 г. Дания е била с фиксиран валутен курс към немската марка.
„Тези държави не покриват изискванията за влизане в еврозоната. България, е в различна икономическа ситуация – напълно изпълнява критериите и е във валутен борд, което ни лишавата от независима парична политика.  За нас следващата логична стъпка към стабилност и растеж е еврозоната,“ обърна внимание Пенкова.
По повод искането на референдум от страна на президента Радев, Пенкова сподели: „Президентът Радев е уважаван в Брюксел, но неговото изявление преди ключово решение на Европейската комисия породи объркване. Европейските партньори искаха уверение, че процесът по присъединяване ще продължи стабилно – и ние го дадохме.“
Тя подчерта, че българските институции, в частност Народното събрание, са изпратили ясен сигнал на ангажираност и подкрепа, което е от решаващо значение за доверието на европейските партньори.
Цветелина Пенкова напомни, че ролята на регулаторите при въвеждането на еврото е ключова – особено по отношение на предотвратяване на ценови спекулации и защитата на потребителите: „Трябва да гарантираме, че преходът към еврото ще бъде прозрачен и справедлив. Контролът върху търговските практики ще бъде засилен, за да се избегнат злоупотреби. БСП- Обединена левица ще бъде гарантът, че това ще се случи.“
Пенкова също така сподели и за това, че организира голяма конференция с български експерти от енергийния сектор и Булатом, която ще се проведе следващата седмица в Брюксел. Събитието се радван на изключително висок интерес от европейските партньори, което за пореден път показва, че експертизата на българските специалисти в сферата на енергийната индустрия и ядената енергетика е всеобщо призната. „Нашите експерти са ценени в Европа. Имаме какво да кажем и какво да покажем.“ – допълни тя.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Средновярно

автор:Аида Ованес

visibility 4984

/ брой: 87

Големият шлем

visibility 6229

/ брой: 87

За религията и образованието

visibility 3844

/ брой: 87

София - най-опасният град за деца на улицата

автор:Дума

visibility 4057

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ