09 Юли 2025сряда23:41 ч.

Интервю

Иван Кръстев:

Подготвят се строги наказания за нелегални социални услуги

В момента основният ни приоритет е да осигурим добра грижа за над 200 възрастни, изведени от незаконните домове, казва заместник-министърът

/ брой: 124

автор:Аида Паникян

visibility 1236

  • ВИЗИТКА: Трудовият път на Иван Кръстев е тясно свързан с МТСП, където още през 2006 г. започва работа в дирекция "Европейски фондове, международни програми и проекти". а по-късно е главен директор на главна дирекция „Европейски фондове и международни проекти” към Агенцията по заетостта. Бил е заместник-министър на образованието и науката и отговаря за международно и европейско сътрудничество, управление на средствата от ЕС и международни програми.
    От юли 2019 до 2024 г. е секретар на Делегацията на българските социалисти в Европарламента, а през 2021–2022 г. е заместник-министър на труда и социалната политика.
    В момента като заместник-министър организира и координира дейността на МТСП в областта на социалното включване, социалните услуги, подкрепата на децата и семейството.
    Иван Кръстев е магистър е по международни отношения и по финанси. 
  • Господин Кръстев, защо сега започнаха да се откриват нелегалните домове за стари хора?
    - Не отсега имаме информация за подобни заведения, които функционират извън рамките на закона. След приемането на Закона за социалните услуги преди 4 години бе създадена Агенцията за качеството на социалните услуги и бе въведен по-строг режим за работата на тези обекти, тъй като в тях се полагат грижи за хора в тежко зависимо състояние. 
    - И въпреки по-строгия режим, сме свидетели на случващото се?
    - През 2021 г. бяха идентифицирани редица практики, които, няма да пресиля, ако кажа, че застрашават здравето и живота на домуващите. През 2022 г. в резултат на проверки, особено в района на Варна, Агенцията за качеството на социалните услуги наложи редица актове и сезира 16 пъти съответните районни прокуратури за предприемане на необходимите действия. За съжаление, оттогава допреди около месец не бяха предприети мерки, които да гарантират прекратяване на порочните практики. Но през май т.г. ние, съвместно с Министерството на правосъдието, Изпълнителната агенция "Медицински надзор", МВР и Прокуратурата на Р България анализирахме откритите сигнали и след това бе направена необходимата организация, за да се вземат незабавни и ефективни мерки.
    - Какво е обяснението на районните прокуратури, че не са предприели действия след 16-те сигнала?
    - Това е в резултат на пропуски в законодателството, които недостатъчно ясно регламентират носенето на наказателна и административно-наказателна отговорност от хора, които развиват дейност в разрез с изискванията на закона: първо - лиценз, и второ - много стриктно съблюдаване на стандартите за предоставяне на социални услуги. В тази връзка МТСП ще предложи значително увеличаване на глобите и имуществените санкции при предоставяне на социални услуги без лиценз, като от сегашните 7 хил. лв. се предвижда да станат до 15 хил. и съответно до 30 хил. лв. при повторно нарушение.
    - Тоест, АКСУ установява незаконните домове, но правораздавателните органи не са предприемали действия? Така ли да го разбирам?
    - Да, многократно. След някои неприятни инциденти през 2022 г. (при пожар в един така наречен дом загинаха трима души), МТСП предприе инициативи за промени в закона четири пъти, но за съжаление до настоящия момент не бе направено нищо.
    - И миналото лято имаше подобен случай в Банкя...
    - Да. 
    - Какво се случва с хората, които  МТСП и агенциите изведоха през последните седмици  от незаконните домове?
    - Благодаря за въпроса, защото в момента основният ни приоритет е да осигурим добра грижа за тези хора. Голяма част от тях са в тежко здравословно състояние и почти всички са зависими от чужда помощ. През последните няколко седмици извършихме над 30 проверки, повечето от които са по сигнали. От закритите в резултат на тези съвместни проверки заведения са изведени над 200 души и настанени в лечебни заведения или им се предоставят социални услуги в зависимост от състоянието им - 133 души от трите обекта във Варна, от двата обекта в село Ягода още същата вечер, когато бяха открити, изведохме 75 души. Тези спешни действия бяха организирани единствено благодарение на отличната комуникация и координация между държавните органи и общините.
    - Значи можело...
    - Проверките продължават. Открихме подобен обект в Николово, Русенско, в Бургаско - също, в софийския квартал "Суходол". Във всеки от случаите първата ни работа е да се погрижим за хората, което става благодарение на активната работа на Агенцията за социално подпомагане. Освен това, на момента се осигурява медицинска грижа - в голяма част от случаите хората са за незабавна хоспитализация. Тази кампания има силен превантивен характер - виждаме стремеж от лицензираните доставчици на социални услуги да подобрят качеството на грижата, виждаме и такива, които лицензират доставяните услуги, за да излязат от сивия сектор. Получаваме сигнали от граждани, от кметове на общини, от други институции за съществуването на нелегални домове и хосписи. 
    - Явно кампанията активира и нетърпимостта на обществото към подобни деяния и хората виждат, че има ефект от сигналите им.
    - Да. И занапред това няма да е кампания, а практика. Но за съжаление и миналата седмица проверката ни в град Баня, Карловско, установи нехуманно отношение към домуващите деветима души. Били заключвани в стаите си през цялата нощ, при изключително лоша грижа. Не мога да вляза в подробности, тъй като в момента органите на МВР провеждат досъдебно производство.
    - А какво се случва със собствениците (и/или стопаните) на разкритите досега нелегални заведения?
    - Имаме информация за част от тях. Обществеността е информирана за действията срещу собственици на т.нар. дом в с. Ягода. Вярвам, че на базата на събраните  доказателства Прокуратурата и съдът ще бъдат безкомпромисни. Доколкото имаме информация, досъдебни производства се провеждат и срещу други хора, замесени в подобни схеми. Някои подобни обекти са "стопанисвани" от малоимотни хора, което явно е умишлено, защото истинският собственик явно осъзнава, че това, което извършва, е в разрез със закона.
    - МТСП планира ли да предложи на правителството законодателни промени, които предвиждат по-строги наказания при подобни случаи?
    - След доста интензивни действия на работна група предстои до дни да бъдат предложени промени в Наказателния кодекс, в законите за социалните услуги, за административните нарушения и наказания, които на първо място да регламентират носенето на наказателна отговорност, както и за увеличаване на санкциите и разширяване на обхвата на служителите, които могат да бъдат подведени под отговорност при установяване на такива практики. Очевидно действащите в момента санкции са крайно недостатъчни и нямат възпиращ ефект за хора, които са решили да забогатяват от старостта, болестта и немощта на възрастните, за сметка на живота и здравето им. 
    - Има ли достатъчно и обучени кадри, които да полагат качествена грижа в социални заведения, в това число и частни?
    - Мисля, че това е ключовото предизвикателство. Държавата има и волята, и ресурсите - и национални, и европейски, да бъде изградена необходимата материална база, която да отговаря на всички съвременни стандарти и изисквания за предоставяне на такава грижа за хора над трудоспособна възраст. Същевременно и държавата, и общините, и доставчиците на тези услуги срещат огромни трудности при осигуряването на персонал. За съжаление в социалната сфера възнагражденията продължават да бъдат едни от най-ниско конкурентните. В същото време това е трудна и предизвикателна работа, която изисква специална подготовка. От друга страна, е и много благородна работа. Част от това, което прави МТСП в тази посока, е предоставянето на възможности по програми и мерки за заетост, активна работа както с безработни, така и неактивни лица, насочването им към свободни работни места в тази сфера. Например при проведена преди дни в област Ямбол трудова борса голям дял от търсещите работа лица са имали интерес и са били насочени именно към сферата на социалните услуги. Ще продължим да работим както в сферата на социалните услуги, така и на пазара на труда, за да можем да осигурим необходимите кадри и едновременно с това да бъдат устроени на работа хора с по-ниска квалификация, които са подходящи за част от дейностите в такива заведения. Въпреки всичко, огромното предизвикателство остава намирането на квалифицирани социални работници, медицински специалисти, психолози.
    - Какво е състоянието на така наречените държавни (всъщност общински) домове за стари хора?
    - Държавни домове за възрастни хора няма, те са общински. В момента са 82 в страната с капацитет около 6 хиляди души. 
    - Твърди се, че с години се чака за място в старчески дом.
    - Да, наистина листата на чакащите е доста голяма. Към края на април т.г. чакащите за настаняване в резидентни услуги са 4491 души. 
    Общият капацитет на социални услуги от резидентен характер за възрастни и за пълнолетни с различен вид увреждания е 9329 места, а предоставяните услуги са 749. 
    Но политиката на държавата е на първо място да бъдат създадени предпоставки за пълноценен живот на хората в дома им и в общността им, в обичайната им среда. Затова и основната част от средствата са насочени към асистентската подкрепа, като капацитетът е 21 769 души, които получават тази услуга. Други над 70 хил. души с трайни увреждания с определена чужда помощ, са подпомагани по Закона за личната помощ. По програми, финансирани със средства от ЕС, се предоставят услуги под формата на домашни помощници, чрез проекти на общините, което е ключовият ни приоритет.  
    В момента във всички домове за възрастни хора в страната се извършват реконструкции и реновации, като се подобрява средата, така че да отговаря на съвременните изисквания на европейско ниво за грижа за хора над трудоспособна възраст. 
    Държавата финансира 81 от всичките 82 дома за възрастни хора. Последният е във Варна, където общината финансира преустройството по собствен проект.
    Отделно с 331 млн. лева в 64 общини се изграждат 254 нови резидентни услуги и услуги в общността, предназначени за хора с деменция, с психически разстройства, с физически увреждания, с умствена изостаналост. Това са изцяло нови услуги и нова среда, които ще бъдат построени и оборудвани според съвременните стандарти.
    - Моля, конкретизирайте.
    - Двеста от тези услуги са центрове за настаняване от семеен тип с капацитет до 15 души всеки, в които хората с посочените увреждания (деменция, психични разстройства, физически увреждания или умствена изостаналост) ще живеят в отделни къщи или апартаменти в малки групи до петима души. Останалите 54 нови услуги ще предоставят дневна грижа и/или целия спектър от заложените в Закона за социалните услуги консултативни услуги за хора с увреждания и техните семейства. 
    Бих искал да призова всички, които планират настаняване в дом за възрастни, както и техните близки, да проверяват дали тези услуги са лицензирани. Винаги могат да се обърнат за съдействие или сигнали към МТСП, Агенцията за качеството на социалните услуги и структурите по места на Агенцията за социално подпомагане. Искам специално да се обърна и към близките на хора в тежко състояние, които са настанени в социални заведения, да проверяват условията, в които ще бъдат настанени близките им и ако имат каквито и да било съмнения или притеснения, да сигнализират държавните органи. 



Как да проверим дали социалното заведение е законно

На електронната страница на Агенцията за качеството на социалните услуги е регистърът на лицензираните доставчици на социални услуги. В него са вписани името на доставчика, единният му  идентификационен код (ЕИК), общината и населеното място на предоставяната услуга, седалището и адреса на управление, самата социална услуга и целевата група, за която е предназначена, номер и дата на издаване на лиценза, както и датата му на валидност и промени в обстоятелствата. В отделна графа контролните органи отбелязват установени нарушения при предоставяне на социални услуги.
Към 30 юни в регистъра са вписани 520 социални услуги.  
В сайта на АКСУ има отделен регистър на санкционираните физически и юридически лица, които са предоставяли социални услуги без лиценз. Към 30 юни т.г. те са 17.

Контакти на АКСУ: София 1797, ул. "Лъчезар Станчев", 20 
"Горещ телефон" +359 2 970 11 11

Вертикалният газов коридор готов до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 1231

/ брой: 124

70% от местните данъци събрани онлайн

автор:Дума

visibility 2542

/ брой: 124

НСИ отчита бум в продажбите на дребно

автор:Дума

visibility 2587

/ брой: 124

ЕП облекчи изискванията към газовите хранилища

автор:Дума

visibility 1895

/ брой: 124

Да мразиш, че и да искаш

visibility 2219

/ брой: 124

Мъжество

автор:Марин Милашки

visibility 2547

/ брой: 124

Имперските злини на САЩ

автор:Дума

visibility 2484

/ брой: 124

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ