04 Юли 2025петък15:30 ч.

Огромни опашки пред ТЕЛК след въведените е-услуги

Все още не е изграден контролният механизъм, с който необходимите документи за освидетелстване да бъдат отразени в Националната здравноинформационна система, твърдят от РЗИ

/ брой: 118

автор:Дума

visibility 5091

Огромни опашки от пациенти, които чакат да подадат документите си за ТЕЛК решение, се образуваха пред регионалните картотеки на медицинските експертизи. След въведените електронни услуги направленията за освидетелстване от личния лекар се изпращат онлайн, но всички останали сведения и документи трябва да се сканират, да се подадат лично или изпратят онлайн. Електронното подаване на документите създава затруднения на пациентите, защото се изисква те да притежават и електронен подпис. Това е причината нужните изследвания и книжа да се внасят лично в регионалната картотека.
Все още не е изграден контролният механизъм, така че да може всяко изследване, всяка хоспитализация, всяка консултация да бъде отразена в Националната здравноинформационна система(НЗИС), обясни в тв интервю д-р Цветолюба Генкова, директор на дирекция „Защита на правата на пациентите“ в МЗ. По думите й засега само НЗОК упражнява контрол, но само за дейностите, извършени по Здравна каса. Всички извършени медицински дейности ще бъдат проследявани от ИА „Медицински надзор“, но едва след като получи достъп до електронните досиета на пациентите, а срокът за това е до края на годината, уточни д-р Генкова.
Тя отбеляза, че регионалните картотеки са имали задължението да сканират пълните хартиени досиета на пациентите. „Това изисква време и създава затруднения и бавене. Някои картотеки започнаха да сканират досиетата още от 2019 г. и сега при тях няма такива затруднения. Но в много от поделенията в страната започнаха процеса много късно, защото изчакваха законовите промени да влязат в сила“, подчерта д-р Генкова.
От Регионалните здравни инспекции се оплакват, че обемът на работата им е огромен, тъй като те обработват и всички документи на българите, живеещи в чужбина, както и на тези с двойно гражданство. Друг проблем е, че личните лекари не подават документите според изискванията, което допълнително забавя процеса.
От Здравното министерство посочват, че се изготвят нормативни промени, като една от тях предвижда отпускане на временна пенсия за хората, които чакат решение на ТЕЛК.

Македонският език отпада от доклада

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Български пожарникари помагат на Гърция

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Румъния вдига данъци и замразява заплати

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 121

Кратки новини

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 121

Сакън

автор:Таня Джаджева

visibility 338

/ брой: 121

Пак разпалваме котлите

visibility 355

/ брой: 121

Крими геополитика

автор:Юри Михалков

visibility 354

/ брой: 121

Какво стана в Хага?

автор:Николай Шопов

visibility 358

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ