03 Юли 2025четвъртък01:48 ч.

Няколко думи

ТЕЛК - някога, но не сега

/ брой: 118

автор:Аида Ованес

visibility 3851

Системата на ТЕЛК е кърпена като магистрала "Тракия" и ремонтирана почти колкото "Граф Игнатиев" (е, може би малко повече). И продължава от години да създава проблеми, най-вече за достъпа на пациентите. Последните промени за тяхно улеснение са от юни миналата година, когато започна разпределението на заявленията за освидетелстване на случаен принцип и по електронен път, за да има прозрачност и безпристрастност. Стимулите за предсрочно издадени решения станаха 100 лева, преди това се увеличиха комисиите в страната и т.н. Но пак се оказва, че нещата не вървят. Или по-точно - опашките пред комисиите не намаляват. Хора от селата се редят по два-три дни, ранобудници чакат ред от 5-6 часа сутринта. Ако можеха да стоят прави с часове, със сигурност тези хора щяха да ходят на работа, а не да се нуждаят от освидетелстване. 
Причините за неудачите са много, а само едната от тях е, че, за да подадат документите си електронно, пациентите трябва да имат електронен подпис! За изброяване на другите "улесняващи" действия няма да ни стигне мястото. 
Единственото кристално ясно е, че хората, които пишат правилата на ТЕЛК, никога не са имали каквото и да е увреждане и никога не са се сблъсквали с каквито и да било административни трудности пред което и да било гише. Нито някога са били от другата страна на гишето.
Новото "двайсет" е, че регионалните картотеки са задължени да сканират пълните хартиени досиета на пациентите, но се оказва, че това било сериозно затруднение, а и промяната била влязла в сила, видите ли, едва преди година. 
Съвсем друг е въпросът, че в някои картотеки са и документи на живеещи в чужбина българи или на българи с двойно гражданство.  
Факт е, че решенията на хората с увреждания продължават да се бавят. Тоест, в много от случаите не може да се говори за промяна. Доказателство е, че от МЗ били обмисляли да се отпуска временна пенсия за чакащите решение на ТЕЛК. Значи чакането си е длъжко.
Другата страна на проблема са измамите. Те по никакъв начин не са намалели, още по-малко - спрели. Все едно колко и какви промени се правят. Безспорно нещата опират до двусричната дума контрол. НЗОК като една многостаночничка трябва да надзирава и ТЕЛК (разбира се, само за дейностите, които са по Здравна каса). Иначе контролът трябва да е от агенция "Медицински надзор". И това ще стане някога, когато тя получи достъп до електронните досиета на пациентите. Тоест, системата се изгражда и в движение се позакърпва оттук оттам. 
Дали системата на ТЕЛК ще стане по-дружелюбна към пациентите и дали ще позволи на лекарите да работят пълноценно? Дали най-сетне ще съумее да ограничи измамите? Със сигурност някога, но не сега. Дотогава ще се сблъскваме с парадокса контролиращите добре хроничното си заболяване да бъдат наказвани за усилията си с по-нисък процент, а нехайниците да бъдат възнаграждавани с по-висок процент намалена работоспособност.

Токът и парното поскъпват по-малко от очакваното

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 119

Печалбата на банките стигна 1,6 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 119

Дефицитът в бюджета надхвърля 2,6 млрд. лева

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 119

ЕП с най-лоша оценка за Северна Македония

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 119

Режат бонусите за опасен труд в Румъния

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 119

Русия превзе изцяло Луганска област

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 119

Безумия

автор:Александър Симов

visibility 488

/ брой: 119

Пагубен модел

visibility 502

/ брой: 119

Да възстановим честния вътрешнопартиен диалог

visibility 477

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ