
Снимка АПИ
Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"
Камерите на тол системата вече са свързани с МВР
/ брой: 122
Предстои откриването на нов участък от автомагистрала "Хемус" с дължина 17 км, както и скоростната връзка на България със Сърбия през АМ "Европа" през септември. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов пред БНТ.
С предстоящото откриване на 17-километровата отсечка от "Хемус" се очаква пренасочване и облекчаване на трафика до Плевен, обясни министър Иванов. Според него при пълен мандат на този кабинет, магистралата е предвидена да бъде изцяло готова до края на 2029 г. По думите му всички процеси "се отпушват и се върви с пълна сила по одобрение на цялата техническа документация".
Министърът каза, че тунел "Правешки ханове" е изцяло готов и на 18 юли предстои неговото отваряне. За "Топли дол" се планира тунелът да бъде отново затворен за кратко през есента за довършителни работи.
Регионалният министър се извини за причинените неудобства заради последната рехабилитация на над 40 км от АМ "Тракия". До края на летния сезон ще се пътува безпрепятствено по магистралата, добави Иванов.
За магистрала "Струма" Иван Иванов посочи, че за решаването на проблемите в участъка между Симитли и Кресна са нужни мерки с различен срок. Като средносрочни мерки се гледа на възложената процедура за идеен проект за преминаването на магистралата през Кресненското дефиле и изграждането на околовръстна на Кресна пътна връзка. Министър Иванов припомни, че Агенция "Пътна инфраструктура" има постигнати договорености с екологичните организации, така че работата по изграждането на скоростния път да бъде възможна.
"Пътят е проектиран за 800 коли за час, а сега през него минават по 1600 на час. Това означава, че голям поток от превозни средства се включват от магистрала в тесен двулентов път, завършващ с населено място, в случая гр. Кресна", обясни задръстванията там Иван Иванов.
Министърът посочи, че тол камерите вече са свързани с МВР, интерфейсът е готов и предстои неговото сертифициране, както и окончателно приемане на законодателните промени, които да направят възможно използването на тол камерите за контрол на движението. Иван Иванов каза, че за подмяната на цялата ВиК мрежа в страната са нужни близо 33 млрд. лева.