27 Юни 2025петък12:25 ч.

Снимка БТА

Необясним ръст на цените в 25 града

Поскъпването на храните стига до 83%

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 4650

Между 5 и 83% поскъпване е установено при съвместните проверки на НАП, КЗК и КЗП, обяви председателят на антимонополната комисия Росен Карадимов. Проверките са правени в периода 3-17 юни. Шефът на НАП Румен Спецов уточни единствено, че най-малки повишения на цени са установени в София, Пловдив и Бургас, а най-драстичните ценови скокове са във Великотърновска област. Най-драстичното поскъпване е открито в търговски обект във Велико Търново. Най-ниско поскъпване е установено в Пловдив. 
Комисията за защита на потребителите е издала 43 заповеди, с които дава 5 работни дни на търговците да предоставят информация, с която да докажат, че обосновано са повишили цените, обясни председателят на Комисията Мария Филипова. 
"Ние не успяхме да видим след анализа обективни икономически фактори, които да са повлияли на крайната цена, а тя е драстична. В някои области има поскъпване на пилешкото месо с 40%. Там искаме реални доказателства за причините, довели до вдигането на цените. Ако не ни ги предоставят, автоматично издаваме съответния наказателен акт. Глобата за всеки продукт с необосновано висока цена е 50 хиляди лева", поясни Филипова. 
Според Росен Карадимов наблюдавани са цените в големите търговски вериги, но също така и при по-малките търговци на дребно на хранителни стоки, включително регионални. Констатиран е ръст на цените в търговските обекти в 25 града: Кюстендил, Ботевград, Ямбол, Бургас, Несебър, Сливен, Видин, Плевен, Монтана, Враца, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Добрич, Варна, Шумен, Пловдив, Пазарджик, Стара Загора, Смолян, Кърджали и Велинград. Констатирано е повишение на цените при следните хранителни продукти: яйца, пилешко и свинско месо, кайма, краве сирене, кисело и прясно мляко, олио, ориз, брашно, картофи, хляб и минерална вода. В процентно съотношение констатираното увеличение на цените варира в границите между 5 и 83 процента.
Заключението е на база на данните на Националната агенция за приходите, а предстои да бъде създаден и портал, в който да се обявяват цените на храните от първа необходимост, както и на услуги от първа необходимост, например на мобилните услуги, за да могат да бъдат сравнявани на ежемесечна и седмична база.
Проверките продължават, като от НАП и КЗП ще обявят резултатите от следващото засичане на цените на чувствителни хранителни стоки.

Проверяват чейнджбюра за пране на пари

автор:Дума

visibility 107

/ брой: 116

Нов случай на брутална агресия между деца

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 116

Тръмп отхвърли заплахите от Русия

автор:Дума

visibility 106

/ брой: 116

В позицията ни към РСМ няма промяна

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 116

Според Хаменей Иран "ударил шамар" на САЩ

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 116

Накратко

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 116

Наръчник за десни

автор:Александър Симов

visibility 103

/ брой: 116

5%, а на каква цена?

visibility 116

/ брой: 116

Измамиха надеждите

visibility 101

/ брой: 116

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ