България отново е нетен износител (повече продава, отколкото купува), като ръстът на изнесения ток е със зашеметяващите 2500% - от 48 000 мегаватчаса през първата половина на миналата година на 1260 000 мегаватчаса за януари-юни 2025, обяви Ангелин Цачев, директор на Елекроенергийния системен оператор, пред БНР.
Тези резултати се дължат на увеличаващото се производство на енергия от ВЕИ. Но соларните и вятърните мощности не са панацея за проблемите пред българската енергетика, подчертава Цачев. Според него "вносител или износител на електроенергия не е най-важното, важното е токът за българските потребители да е евтин и доставките да са сигурни".
Въпреки горещините потреблението на ток у нас не е рекордно високо, което означава, че климатиците още не работят на пълни обороти.
Пониженото ниво на река Дунав в последните седмици не оказва влияние на нормалната работа на АЕЦ "Козлодуй" и изпълнението на производствения график, съобщиха от атомната централа.
За надеждната експлоатация на блоковете е включена собствена брегова помпена станция. Съоръжението е проектирано да осигурява вода и при исторически най-ниското ниво на реката, като са отчетени данни от сто години проучвания за нивото на Дунав, се посочва още в съобщението. Водата от реката се използва за кондензиране на парата в турбините, разположени в конвенционалната неядрена част на атомната централа, уточняват от АЕЦ "Козлодуй".