08 Юли 2025вторник01:05 ч.

Пътешествия

Скритото бижу на Манчестър

Музеят Салфорд и Арт галерия е първата абсолютно безплатна библиотека в Англия

/ брой: 75

автор:Барбара Пейчинова

visibility 19715

Едва ли някой не е чувал за английския град Манчестър, който в повечето случаи свързваме или с футбол, или с индустриализацията, която е кипяла там в миналото. Може би малко хора са запознати обаче, че в този оживен и разнообразен мегаполис се сгушва един малък град, наречен Салфорд, който никак не е за подценяване. Въпреки че Салфорд официално е със статута на град, по-скоро се възприема като придатък или квартал на Манчестър, защото ги делят само 15 минути пешеходно разстояние. Тръгвайки от центъра на Манчестър и спускайки се по малки и тесни улички, скоро се озоваваш на едно по-тихо и уютно място, оставяйки шумотевицата зад гърба си. Високите и лъскави сгради са заменени от типичните в английски стил червени тухлени къщички, натоварените улици - от едни много по-спокойни.

Салфорд музей и галерия

В исторически план славата на Салфорд се носи като на един от първите индустриални градове в света, както и с транспортната революция. В района се намира и една от най-известните къщи по Тюдорско време - Ордсал хол. Салфорд не спира да се развива и модернизира и днес, като през последните десетилетия доста ключови центрове бяха построени и преместени там. Един от тях - част от офисите на БиБиСи. Въпреки модернизацията, градът още пази едновремешния си дух и могат да се видят доста исторически сгради, да се посетят красиви музеи, галерии и паркове. Там се намира и 120-годишният университет "Салфорд", който също умело съчетава духа на миналото и бъдещето. В него всяка година избират да учат и десетки български студенти.
В кампуса на университета се намира един малък, почти 200-годишен музей с много богата, разнообразна и любопитна история. За първи път на сградата е вдъхнат живот през 1790 г. от полковник Джеймс Акърс, който я строи за свое имение. През 1850 г. към сградата на имението се добавят две крила, които започват да служат като музей.

Галерията

През 1849 г. общината закупува сградата със средства от дарение и я превръща в обществена библиотека и музей, а след реставрацията през 1850 г. официално отваря врати като Кралски музей и публична библиотека. Но не само това, библиотеката е и първата абсолютно безплатна в Англия. Само 3 месеца след отварянето й посетителите дневно наброяват около 1300 души. До 1857 г. общият брой на посетителите е впечатляващите 890 000 души. Първите патрони на музея са кралица Виктория и принц Алберт, като тяхното покровителство продължава до 1940 г. През 1930 г. някогашното имение за съжаление бива разрушено заради лошото му състояние, като на негово място през 1939 г. се построява ново крило на музея.

Паркът "Пийл"

През годините сградата претърпява немалко промени и разширения, но едно нещо винаги остава непокътнато и това е духът, който носи. Първоначално в музея са съхранявани около 12 000 тома литература, а между 1854 и 1856 г. се обособяват и две галерии. Днес носи името Салфорд музей и Арт галерия и продължава да бъде обичано и посещавано място както от местните, така и от хора от целия свят - студенти от Салфордския университет. Музеят се поддържа с много грижа и любов и приютява многобройни клубове, както и дава живот на множество културни събития, които се организират ежеседмично за различни възрастови групи. Посетителите могат да се любуват на модерно изкуство, както и да направят разходка в миналото по викторианска улица. В приземния етаж на музея се крие истинско съкровище, носещо името на някогашното имение Ларк хил плейс. Там са запазени истински останки от викториански къщи и магазини, които иначе са щели да бъдат разрушени.
Възстановката пресъздава идеално копие на някогашния живот от 1870 г., който е кипял в Салфорд, с истински предмети от бита. В Ларк хил плейс часовникът е спрял на времето, по което хората обикновено са се събирали да вечерят през зимата, защото светлините винаги са приглушени, а фенерите - запалени.
В библиотеката днес се пази огромна колекция от снимки, документи и вестници, свързани с миналото на града. Популярно сред местните е да проучват корените си именно там. В библиотеката може да бъде намерена фамилна информация от 1841 г., карти от 1848 г., вестници от 1858 г. и повече от 70 000 фотографии. В галериите се съдържат над 10 000 исторически артефакта, свързани основно с историята на региона, както и едни от най-големите колекции на картини и изкуство в района на Манчестър. Колекциите са предимно във викториански стил и много от тях са били дарени от местни филантропи. Има малка, но значима колекция и на модерно английско изкуство. Много от картините са с голяма историческа стойност за местните. Част от тези великолепни картини могат да бъдат видени и виртуално на уебсайта на музея.        
Още една забележителна тайна, която крие музеят и която е идеалният завършек на разходката там, е паркът "Пийл". Рядко се среща толкова красиво, подредено и хармонично място, което някога е било частна собственост, принадлежаща на имението, а днес достъпът е свободен и на него се радват посетители и студенти. Почти винаги паркът е тих и е идеалното място за уединение и разходка сред природата.

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 778

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 904

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 1081

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 1012

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1042

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 986

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 973

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 1023

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ