08 Октомври 2025сряда08:26 ч.

ЕС победи не по европейски

/ брой: 181

автор:Юри Михалков

visibility 17931

Проевропейската и управляваща в Молдова Партия на действието и справедливостта (ПДС) спечели мнозинство на парламентарните избори в 101-местния парламент, макар и с 10 депутати по-малко. Молдова избра ЕС пред Русия и Брюксел победи - това са изводите на първо четене за резултатите от вота.
Само че ПДС и Брюксел спечелиха едни пародийни и фарсови избори, които нямат нищо общо със светая светих на европейската цивилизация - свободни и демократични избори. ПДС и Брюксел лишиха от правото на глас близо 400-хилядната молдовска диаспора в Русия. Тя е разпръсната из цялата страна, но за нея бяха отворени едва двe избирателни бюра само в Москва. Между другото, лидерката на ПДС Мая Санду спечели президентските избори м.г. благодарение на същата тази диаспора, за която обаче бяха открити 17 секции в Русия. Сега тази диаспора бе лишена от това си право. 
В същото време секциите за също около 300-хилядната диаспора в Европа и изобщо на Запад бяха увеличени от 234 на 301. Хубаво, нека тези секции бъдат повече, но защо не бяха върнати поне 17-те секции в Русия? Отговорът е ясен - ПДС и Брюксел просто нямаше да спечелят.
В сепаратистката Приднестровска република живеят около 277 000 молдовски избиратели. За тях обаче са били приготвени само 12 секции, в които са гласували едва 12 000 души. Отделно, че властите им създаваха пречки да минат по единствения мост над Днестър, за да отидат да гласуват в самата Молдова - било чрез мотаене на проверката за документи, било чрез временна блокада заради фалшива бомбена заплаха, за да не стигнат хората до секциите навреме. Сборът на лишените от право на глас молдовци там и в Русия е 18%, добавете го към сбора на гласувалите срещу ПДС и нейната загуба става изографисана.
Пародията може да бъде продължена с хвърлянето в затвора на Евгения Гуцул, зад която стоят 150 000 гагаузи, със забраната за участие във вота на две партии, с арестуването на политици още на летището, посетили Русия, с обиски и медийни забрани, с ограниченията на наблюдатели и журналисти да проучват сигналите за фалшификации, с използването на административен ресурс от ПДС и много други.
По своя дух и изпълнение изборите в Молдова бяха не европейски, а брюкселски и еврокомисионни. ПДС и Брюксел спечелиха недемократични и дори еврозлодейски избори, доколкото лишиха стотици хиляди от свободен вот.

Сайтът за цените на храните вече показва къде е най-евтино

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 186

Гроздето тази година с отлично качество, но малко

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 186

Транспортният министър: Ликвидираме ДАИ

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 186

Малките фирми ще се снабдяват с евро пет дни преди 1 януари

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 186

Франция затъва в политическа криза

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 186

Два вота на недоверие срещу Фон дер Лайен

автор:Дума

visibility 754

/ брой: 186

Роберт Фицо: Войната в Украйна не е нашата война

автор:Дума

visibility 720

/ брой: 186

Накратко

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 186

Черна дупка

автор:Александър Симов

visibility 631

/ брой: 186

Политическа криза

автор:Таня Глухчева

visibility 625

/ брой: 186

Боклук задръсти столичните "Люлин" и "Красно село"

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 186

Няма телефон, няма проблем

visibility 633

/ брой: 186

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ