01 Юни 2026понеделник22:17 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Снимка БТА

Франция задържа руски танкер, Румъния разкри какъв е дронът от Галац

автор:Дума

visibility 643

Франция е задържала нов руски танкер при операция в Атлантическия океан, проведена "с подкрепата на няколко партньори, включително Великобритания", съобщи президентът Еманюел Макрон, цитиран от медиите.
Прехващането е станало на повече от 400 740 км западно от нос Бретан. Танкерът идва от руското пристанище Мурманск. Плавал е под фалшив камерунски флаг и е бил на път към Лимбе - крайбрежен град в Западен Камерун. Танкерът има 23-членен екипаж с неназована националност, сменял е флага си няколко пъти и е бил "почти празен" при задържането. Това е четвърти плавателен съд, задържан от страна на Франция. Предишните три кораба бяха освободени след плащане на глоби.
Руски е дронът, който удари на 29 май жилищен блок в румънския град Галац при руски обстрел срещу украинската Одеска област, обяви румънският президент Никушор Дан. При инцидента бяха ранени двама души - 53-годишна жена и 14-годишният й син.
"Сигурно е, че дронът е руският "Геран-2", каза Дан в интервю за Би Би Си. "Първо, знаем това, защото преди четири или пет седмици имахме друг, който не се взриви. Сравнихме останките от двата дрона и установихме, че са напълно идентични. Второ, знаем траекторията на полета. Всъщност е имало атака с 43 дрона, насочена към Рени - пристанище на река Дубна в Одеска област, в западната част на Украйна, в района на Черно море. Един от тях, ударен от украинската армия, е променил посоката си и е навлязъл на румънска територия", уточни Дан. По настояване на медията президентът потвърди, че инцидентът не е умишлено нападение срещу Румъния, а по-скоро следствие от украинските отбранителни действия. Той обаче окачестви като неверни твърденията на Владимир Путин относно произхода на дрона.
Президентът добави, че ако такива инциденти продължат, Букурещ може да стигне до "изгонване на посланика, например". 
Руските войски настъпват към центъра на Константиновка от три посоки, съобщи ръководителят на ДНР Денис Пушилин, цитиран от ТАСС. Падането на града ще разчисти пътя за руски контрол върху цялата Донецка област.
Русия прехвана и унищожи през последната нощ 72 украински дрона над руски региони и над Черно море, предаде ТАСС. Едно дете загина, а други шестима души са ранени при атака с дронове срещу контролирания от Русия град Геническ в Херсонска област, информира още ТАСС.
В същото време властите на град Одеса съобщиха за масирана атака с 16 дрона откъм акваторията на Черно море.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ