09 Октомври 2025четвъртък21:52 ч.

ВСС пита съдиите от ВАС искат ли да застанат начело на съда

/ брой: 187

автор:Дума

visibility 2886

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) реши да изпрати покана по старшинство до съдиите във Върховния административен съд, за да види има ли някой от тях желание да оглави съда, макар и като изпълняващ функциите. Дебатите по темата продължиха над три часа. Предложението бе подкрепено от петима членове на съдийската колегия. Четирима гласуваха против.
Колегията взе решение с шест гласа "за" и трима "против" да се отправи предложение до Пленума на ВСС да реши да отправи искане до Народното събрание за автентично тълкуване на чл.173, ал. 15 от Закона за съдебната власт. Председателят на ВКС Галина Захарова заяви, че трябва да се определи нов изпълняващ функциите председател на Върховния административен съд според разпоредбата на чл. 173, ал. 15 от Закона за съдебната власт. Според нея не става въпрос за заварен случай.
Драгомир Кояджиков пък твърди, че законодателят не е дал обратна сила на текста спрямо решението на Съдийската колегия от 2024 г., че Георги Чолаков ще бъде изпълняващ функциите до избора на редовен председател на ВАС. Според него текстът не е приложим към този заварен случай и действа занапред.

4,09 евро ще струва еднодневната винетка

автор:Дума

visibility 929

/ брой: 188

Такситата в София пак искат по-високи тарифи

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 188

Финансовият министър: Българите не обедняват

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 188

За първи път в историята: над 4005 долара за тройунция злато

автор:Дума

visibility 758

/ брой: 188

Владимир Путин: Украинската армия отстъпва по целия фронт

автор:Дума

visibility 851

/ брой: 188

"Форийн афеърс": Калас е повече полицай, отколкото дипломат

автор:Дума

visibility 765

/ брой: 188

Молдовски либерал критикува изборите в страната

автор:Дума

visibility 798

/ брой: 188

В Турция тестват за дрога артисти

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 188

Десница без мозък

автор:Александър Симов

visibility 763

/ брой: 188

Терзиев си прави евтин пиар

visibility 835

/ брой: 188

С мисъл за народа

автор:Таня Глухчева

visibility 811

/ брой: 188

Възможно ли е Европа отново да стане силна?

автор:Панко Анчев

visibility 755

/ брой: 188

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ