С мисъл за народа
/ брой: 188
"Всяка власт, която се отдалечава от народа, пада като дърво, отсечено в корена". Тази мисъл, произнесена от българския поет, публицист, фолклорист и политик Петко Р. Славейков в края на XIX век, трябва да бъде чута от тези, които се стремят към властта.
Гърците едва ли са запознати с думите на Славейков, но са пример за това, че спазват този принцип. Няма ляво, няма дясно. Особено днес, когато традиционните партии все повече губят почва, а с това границите между програмите им започват да се размиват. Историята ни показва, че ако управляващите искат да бъдат избирани и преизбирани, трябва да мислят за народа и да умеят да се приспособяват към предизвикателствата на новите времена. Затова не бива да ни изненадва, че правителство, дошло на власт като "дясно", всъщност прибягва до леви политики - все пак те са социалните: сред последните решения, одобрени от парламента, са намаляването на цените на 1000 стоки в супермаркетите и, който не се съобрази с разпоредбата, го грози сериозна глоба (наскоро две вериги бяха глобени за спекула с цените), гласуван бе и бонус от 250 евро към най-ниските пенсии, предстои значително орязване на помощите за бежанци и мигранти, независимо от произхода им, за да се обърне внимание на жизнения стандарт на самите гърци, държавата ще поема разходите за терапия на деца със специални нужди, както и психологическата подкрепа на родителите им и др.
Интересното в случая е, че политиците не са обременени от мисълта "Дали пък няма да ни помислят за комунисти?" Защото, ако се замислим, именно това е основният проблем в България. В момента, в който някой предложи нещо в полза на хората, веднага друг (почти винаги представител на психодесните) започва да обикаля телевизионните студия да говори за "тоталитарни идеи", "носталгия по миналото" и вместо да се работи, започват словесни престрелки.
Истината е, че идеологиите вече имат малко значение. Има работещи мерки и празни приказки. Има власт, която се отдалечава от народа, има и такава, която се грижи за него.