03 Август 2026понеделник19:50 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Украински дрон удари до детска площадка, загина 13-годишно момиче

автор:Дума

visibility 660

Едно дете е убито, а други две са ранени при украински удар с дрон в неделя край детска площадка в руската гранична Белгородска област, съобщи временният губернатор Александър Шаваев, цитиран от Ройтерс. По думите му дронът е ударил район до детската площадка в село Принцевка, до украинската граница. Лекарите не са успели да спасят 13-годишно момиче, което е получило тежки наранявания. Две други момичета на 7 и 9 години са приети в болница. 
Украйна нанесе удар с дрон на няколко метра от реакторното отделение на третия енергоблок на Запорожката АЕЦ, заяви днес ръководителят на "Росатом" Алексей Лихачов.
"Тази нощ боен дрон порази галерията, съединяваща всички шест енергоблока и предназначена за движение на персонала. За щастие, не се стигна до взрив. Ударът беше буквално на няколко метра от реакторното отделение на третия енергоблок", каза Лихачов. Негово изявление бе разпространено от пресслужбата на "Росатом". Той разкри още, че Украйна е опитала да атакува площадката на сухото хранилище за отработено ядрено гориво. "На 30 юли бе направен опит за атака срещу сухото хранилище за отработено ядрено гориво. Недетониран дрон бе забелязан в непосредствена близост до сградата за съхраняване на транспортера - уникално транспортно средство, предназначено за преместване на контейнери с отработено гориво", поясни Лихачов. Той изрази надежда, че генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) скоро ще посети Запорожката АЕЦ и град Енергодар, за да се запознае на място със случващото се там.
Украйна отново нанесе удар по най-голямата руска компания за онлайн търговия "Уайлдберис". Този път мишена бе логистичен център във Владимирска област, където е избухнал пожар. Персоналът бе евакуиран, засега няма информация за пострадали.
В Одеса мъж откри в неделя вечерта огън по четирима служители, които "ловят" мъже по украинските улици за военна мобилизация. Четиримата са ранени, мъжът е арестуван.   

Отговорът на Русия

Русия нанесе удари с дронове по три кораба с военен товар в Черно море и по един товарен кораб с доставки за украинските войски в пристанището на град Николаев, предаде ТАСС. През нощта са били свалени 131 украински дрона. 
През юли руските войски са завзели повече територия, отколкото украинските сили са си възвърнали, съобщават анализаторите от портала "Дийп стейт", който е свързан с украинските силови структури. Отбелязва се, че ситуацията остава най-тежка в района на Родинско, Константиновка по протежение на държавната граница на Украйна, както и в посока Славянск и Краматорск. Според анализаторите в тези райони Русия отбелязва успехи, но незначителни.

Беларус се подготвя за конфликт

Беларус сформира десантно-щурмова бригада в близост до границата с Украйна. Тя ще бъде разположена в района на Гомел, предаде украинското издание "Страна". 
По думите на командващия силите за специални операции на Беларус Алексей Илюкевич, цитиран по телевизията на беларуското Министерство на отбраната, един батальон вече е сформиран, а до края на годината се планира създаването на още един, както и на подразделения за бойна поддръжка, артилерия, противовъздушна отбрана и разузнаване.
Беларуските медии публикуват снимки от ученията на "народната милиция“. На тях мъжете се обучават в боравене с автомати и им се показва как да задържат диверсанти.

Петролът поевтинява, но горивата у нас тръгват нагоре

автор:Дума

visibility 312

Експерт: БАБХ е неспособна да се справи с шарката

автор:Дума

visibility 498

Половин София остава без топла вода

автор:Дума

visibility 566

Тръмп се превъплъти в Елвис Пресли и предизвика скандал

автор:Дума

visibility 252

Снимка на деня - 03.08.2026 г.

автор:Дума

visibility 187

Карикатура на деня - 03.08.2026 г.

автор:Дума

visibility 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ