11 Юли 2025петък01:55 ч.

Петя Цанкова: Длъжни сме да направим необходимото повече млади българи да предпочитат нашите висши училища

автор:Дума

visibility 5418

„Като народни представители сме длъжни да направим необходимото, за да могат повече български кандидат студенти - и с държавна подкрепа, но и в платена форма - да предпочитат нашите висши училища“. Това заяви в пленарна зала народният представител от ПГ на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Петя Цанкова. Тя обясни, че една от внесените от ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН промени в Закона за висшето образование е продиктувана именно от драстичното увеличение на таксите за обучение на студенти и докторанти - платено обучение и има за цел да коригира тази несправедливост. По думите ѝ настоящият размер на таксите надвишава финансовите възможности на значителна част от студентите.

Цанкова подчерта, че в момента размерът на таксите за платено обучение са свързани с нивата на държавната субсидия, а тя беше увеличена със Закона за държавния бюджет в унисон с европейските практики. Според нея увеличената субсидия има положителен ефект за развитието на висшите училища. „Тази политика на увеличение на разходите за висше образование е правилна и в бъдеще ще продължим да работим в тази посока, така че да достигнем  средните европейски нива от 1% от БВП за това“, каза още тя.

Според народният представител възниква въпросът как да съчетаем необходимостта от повишаване на средствата за висше образование с неговата достъпност и социална измеримост.  „Внесените промени са стъпка в тази посока - подпомагат достъпа до българското висше образование на студенти и докторанти – платено обучение и прави държавата ни ценово конкурентноспособна образователна дестинация на глобалния образователен пазар“, наблегна социалистът.

Вследствие на промените по думите ѝ се очаква да се понижат таксите за студентите – платено обучение с до 25%, на този етап, като между първо и второ четене процентът може да бъде преразгледан. Според нея ще има положителен ефект в няколко направления  -достъп до образование, социална справедливост, инвестиция в човешкия капитал. „В момента не малко млади хора, които не са приети в държавна поръчка, са принудени да учат в платена форма. За много от тях таксите за обучение са тежко бреме, което може да ги доведе до отказ от висше образование, или до значителни финансови затруднения за техните семейства“, каза още тя.

Петя Цанкова посочи, че действащият в момента закон дава право на университет и студент да сключат договор с работодател въз основа на което се финансира обучението на студента. „Тази възможност представлява форма на сътрудничество между висшите училища и бизнеса и е важен инструмент за насърчаване на практическата реализация на младите специалисти“, каза социалистът.  Тя подчерта, че не е регламентирана смяната на работодател при необходимост и с промените в закона се цели да се запълни тази празнота, която ще даде възможност на нов работодател да поеме правата и задълженията на стария. По думите ѝ това е мярка, която въвежда гъвкавост, защитава интереса на студента и стимулира партньорството между образователните институции и бизнеса. 

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ