10 Октомври 2025петък18:31 ч.

Слагат 35 зарядни станции за електромобили на жп гарите

Обмислят монтирането на слънчеви панели между релсите

/ брой: 189

автор:Дума

visibility 717

Всички 249 железопътни гари в страната ще имат зарядни станции за електрически автомобили. Мощността им ще е голяма - 600 киловата, което дава възможност за бързо зареждане на колите. До зарядните станции ще има неограничен достъп за частни пътнически и товарни превозни средства.
Първите 35 станции ще са факт до няколко месеца, като през първата година ще бъдат инвестирани 10 млн. лв. от държавния електропреносен оператор.
Това съобщиха министърът на транспорта Гроздан Караджов и енергийният министър Жечо Станков при подписването на Меморандум за сътрудничество и взаимодействие между Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), "Електроенергиен системен оператор" ЕАД (ЕСО ЕАД) и дъщерното му дружество "ЕСО Чардж" ЕАД.
Ще бъде използвана съществуващата електромрежа, като зарядните станции ще дават най-ниска цена на потребителите за зареждане на електромобили, каза Караджов, без да съобщи какви ще са цените.
Предвижда се изграждането на зарядни станции за електрически автомобили и по магистрала "Струма" от София до ГКПП "Кулата", обеща транспортният министър.
До подписването на Меморандум за сътрудничество между двете министерства се стигна, след като ЕСО не срещна разбиране от страна на общините да отделят паркоместа за изграждането на зарядната инфраструктура, така както направи Бургас. 
Планът на ЕСО беше до 2030 г. да има близо 250 държавни станции за зареждане на електрически превозни средства с ток от беземисионни източници.
Следващата фаза от съвместния проект с транспортното министерство предвижда инсталирането на 30 МВ слънчеви панели на сградите на НКЖИ, които ще се използват за зареждане на електромобилите. Намеренията отиват дори по-далеч - полагането на слънчеви панели между релсите, както това се прави във Франция и Швейцария, с цел енергията да се ползва от железопътните превозвачи. Това обаче ще стане, след като бъде въведен в експлоатация новият подвижен състав, договорен по Плана за възстановяване и устойчивост. Причината е прозаична - влаковете трябва да имат различни от сегашните тоалетни, за да може да произвеждат ток слънчевите панели между релсите.

Слагат 35 зарядни станции за електромобили на жп гарите

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 189

БНБ купи над 2 тона злато

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 189

МФ тегли още 300 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 189

Зимните почивки поскъпват с 10-15%

автор:Дума

visibility 621

/ брой: 189

Израел и "Хамас" се споразумяха

автор:Дума

visibility 676

/ брой: 189

Фон дер Лайен оцеля след два вота

автор:Дума

visibility 718

/ брой: 189

Макрон търси шести премиер за две години

автор:Дума

visibility 682

/ брой: 189

Накратко

автор:Дума

visibility 707

/ брой: 189

Няма такава държава

автор:Александър Симов

visibility 690

/ брой: 189

Непокорен съм, но винаги в БСП

автор:Иво Атанасов

visibility 692

/ брой: 189

Истинската ни сила е в грижата за хората

автор:Дума

visibility 741

/ брой: 189

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ