16 Октомври 2025четвъртък16:28 ч.

Внос на евтини картофи затруднява родните производители

/ брой: 193

автор:Дума

visibility 828

Масов внос на картофи от чужбина на ниски цени затруднява родните производители. Това каза председателят на Националната асоциация на картофопроизводителите Тодор Джиков пред "България он ер".
По думите му осезаемите климатични промени не са в полза на картофопроизводителите и продължилата дъждовна пролет е забавила засаждането, което компрометира развитието на картофите. Това оказа влияние и върху добивите, допълни Джиков.
Той припомни, че след дъждовната пролет имаше суша и високи температури. Качеството на продукцията се е компрометирало и от празните язовири, безводието и невъзможността в повечето райони, където се отглеждат картофи, да се полива.
Джиков изтъкна, че в Западна Европа има свръхпроизводство, което води до сериозно ниски цени, с които родният пазар не може да се конкурира.
"В момента цените в Полша, Белгия, Франция, Германия варират между 25-30 стотинки. При тези добиви в България в порядъка на тон и половина до два тона и половина себестойността, на която излиза нашата продукция, е около 80 стотинки", обясни Джиков.

Сътресение в управлението

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 193

Близките на загинал в "Елените" ще съдят държавата за 1,4 млн. лева

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 193

Безработицата през септември остава ниска

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 193

Не питайте изкуствения интелект къде да влагате парите си

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 193

Внос на евтини картофи затруднява родните производители

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 193

Въпреки намаленията, за българите е скъпо в Банско

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 193

МВФ очаква ускоряване на растежа у нас

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 193

Пелегрини критикува София заради Скопие

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 193

Гърция сваля цените на над 2000 стоки

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 193

ЕС включи пчелите в застрашените видове

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 193

Германия с нов закон за военната служба

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 193

Позиция на ИБ на БСП

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 193

Кой разочарова Тръмп?

автор:Юри Михалков

visibility 139

/ брой: 193

Отборче

автор:Владимир Николов

visibility 123

/ брой: 193

Поскъпването на златото бие инфлацията 2 поредни години

visibility 160

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ