15 Октомври 2025сряда20:16 ч.

Министър Гуцанов: Инвестициите в социална политика са инвестиция в бъдещето

автор:Дума

visibility 11994

„Разговорът за социалните плащания не е за пари, а за бъдеще“, заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в предаването „Тази събота“ на bTV и допълни: „Какво искаме – да бъдем бедна държава и да привличаме инвеститори заради ниски заплати?  Или искаме да бъдем развита държава, защото най-развитите държави са силно социални. Аз смятам, че трябва да бъдем развита държава“. 

Според министър Гуцанов стимулирането на младите семейства заради демографската криза е един от приоритетите на Министерството на труда и социалната политика (МТСП). „Ние предлагаме средствата, които получават жените през втората година от майчинството, да станат 1100 лв. вместо сегашните 780 лв. В момента държавата дава 50 на сто от 780 лв., ако жената се върне на работа. Ние искаме тези пари да нараснат на 75 на сто от 1100 лв. Така ще стимулираме младите хора да се върнат на работа. Ето връзката между социалната политика и икономиката. Това не са бакалски сметки, а бъдеще и перспектива“, каза още Гуцанов.

Той припомни, че МТСП предлага още вдигане на помощи за раждане на първо, второ и трето дете: „Искаме да се разшири и обхватът на еднократната помощ за ученици и тя да обхване всички от първи до осми клас. Трябва децата да имат възможност за образование, иначе ги обричаме на бедност“. Гуцанов беше категоричен, че е в прекрасен диалог с финансовия министър и министър-председателя и водят разговори по тези теми.

Едновременно с това екипът на социалното министерство е готов да направи и стъпки за затягане на контрола на социалната система, като се започне от плащанията, свързани с ТЕЛК решенията. Министър Гуцанов и министър Силви Кирилов вече работят по темата.

Като стъпка за борба с демографската криза МТСП продължава работа и по проекта „Избирам България“, който цели връщане на българи или хора с българско самосъзнание от чужбина. Вече са одобрени 40 заявления, а подадените общо са близо 3000.  

Вече са подадени и първите заявления за подпомагане на пострадалите от наводненията. Само за първите 24 часа след приемане на Решението на Министерския съвет за допълнителна помощ те са 30.

Пострадалите имат възможност да получат еднократната помощ при бедствие, чиято максимална стойност е равна на трикратния размер на линията на бедност – 1914 лева. По предложение на Гуцанов Министерският съвет прие решение за отпускане на допълнително 3000 лева за хората, на които е пострадало единственото им и законно построено жилище. Те имат възможност да поискат и още до 2500 лева за възстановяване на загубена техника.

„Искаме с европейско финансиране по Програма „Развитие на човешките ресурси“ да направим така, че да дадем средства на местната власт, за да могат безработни хора да бъдат ангажирани за почистване на дерета, на сухи реки. Така хем те да бъдат ангажирани, хем да бъде направена превенция“, анонсира министър Гуцанов.

Удължават готовността за евакуация в Николово

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 192

13-годишно момче пребито в Пловдив

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 192

Задържаха служители на „Пътна полиция“ в Хасково

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 192

Най-малко 16 лв. за кутия евтини цигари

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 192

Надценката на храните стига и до 90%, установи КЗК

автор:Дума

visibility 622

/ брой: 192

Сензори в асфалта ще контролират теглото на камионите

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 192

Всеки километър от "Хемус" носи близо 61 млн. евро ползи

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 192

Тръмп и посредниците подписаха за Газа

автор:Дума

visibility 640

/ брой: 192

Стачкуват държавните служители в Гърция

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 192

Нобелова лауреатка се закани на Мадуро

автор:Дума

visibility 621

/ брой: 192

Накратко

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 192

Паметникът

автор:Александър Симов

visibility 510

/ брой: 192

Отново без Европа

автор:Таня Глухчева

visibility 522

/ брой: 192

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ