16 Април 2026четвъртък19:56 ч.

Няколко думи

Отново надежди

/ брой: 117

автор:Евгени Гаврилов

visibility 13200

За прохода Петрохан се заговаря обикновено през зимата, когато една от основните връзки между двете части на България става жертва на лошото време. Този път има изключение. За брадясалия проект стана дума в Истанбул в разгара на лятото. Там вицепремиерът Гроздан Караджов се срещна с вицепрезидента на Световната банка за Европа и Централна Азия Антонела Басани. На срещата е бил фиксиран списък от проекти, за които ще се търси партньорство със СБ. Разбира се, там е и тунелът под Петрохан.
В най-новата история на България плановете за пробив на Стара планина е имало доста. Първата идея за изграждането на тунел под прохода e още от 1916 г. Проект има и по времето на социализма. През 2008 г. Министерството на транспорта бе обявило открита процедура за предпроектно проучване на пътя София - Гинци - Петрохан - Монтана като експресен, с възможност за изграждане на тунел под прохода. През 2012 г. също имаше процедури за предпроектни сондажи за съоръжението. И всеки път - провал. Така повече от век само приказки, обещания и добри намерения. Сега отново се появяват някакви надежди пред повече от необходимото съоръжение. Дано и този път те не се окажат напразни.

Имотните сделки намаляват, но цените продължават да растат

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 69

МВФ понижи прогнозата за икономическия растеж на България

автор:Дума

visibility 622

/ брой: 69

Задава се световна икономическа криза

автор:Дума

visibility 617

/ брой: 69

Спряха опит за незаконен внос на овце от Гърция

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 69

Евросъюзът забавя заема за Киев

автор:Дума

visibility 628

/ брой: 69

Испания легализира 500 000 мигранти

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 69

Сърбия връща наборната служба

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 69

За да има справедливост

visibility 585

/ брой: 69

И какво от това

автор:Евгени Гаврилов

visibility 608

/ брой: 69

Засипаха ни с благодат

visibility 551

/ брой: 69

Залогът на тези избори е България и ние ще бъдем на висотата му

автор:Дума

visibility 708

/ брой: 69

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ