
Министър Иванов: В четвъртък се очаква да бъде пуснато движението по пътя Мездра – Ботевград
Регионалният министър даде старт на проекта за енергийно обновяване на природонаучния музей в троянското село Черни Осъм
В момента тече държавна приемателна комисия за изпълненото строителство по пътя Мездра - Ботевград и в четвъртък трябва да бъде пуснат трафикът по трасето. Тя трябва да даде окончателно становище, което не се съмнявам, че ще бъде положително. Това съобщи пред медии в троянското село Черни Осъм днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той уточни, че в участъка има довършителни дейности и свлачища, но участъкът ще бъде пуснат с временна организация на движението.
Строителството е в срок, но заради дългото безвластие, смяна на министри, правителства, процесът е бил спрял, защото несигурността е пречила на осигуряването на средства, но съм поел ангажимент, който се изпълнява, каза още министърът. Той подчерта, че безопасността на участниците в движението е на първо място и с връщането на тежкия трафик към Дунав мост при Видин в естественото му трасе ще се „разтовари“ шосе I-3 през Плевен.
През есента се предвижда да започне ремонтът на пътя Плевен - Луковит. В момента тече третият етап по одобрение на проекта за основен ремонт на I-3. След като бъде готов и се издаде разрешение за строеж, ще се възложи изпълнението, посочи министърът. Той напомни, че през есента се очаква да бъде пуснато движението по участъка Боаза – Дерманци от магистрала „Хемус“. Иванов допълни, че в момента се ремонтира шосе III-305, за да може да отвежда безпрепятствено пътуващите в посока Плевен и Русе, с цел да се облекчи трафикът в участъка между Радомирци и Телиш, където станаха редица инциденти.
Иван Иванов съобщи още, че на 18 юли ще бъдат отворени тунелите „Правешки ханове“ и „Топли дол“ на АМ „Хемус“, а до края на месеца трябва да приключат ремонтите на виадуктите, което ще осигури пропускливост на магистралата през летния сезон.
В отговор на въпрос за трафика през Кресна министърът посочи, че единственото решение е построяването на АМ „Струма“, която по конюнктурни причини не е стартирала. Той напомни, че през тази година ще стартира строителството на обхода на Кресна. В момента, с временни мерки, набелязани на проведена вчера среща с кмета на града, представители на АПИ и МВР, се цели да се облекчи движението. Иванов отбеляза, че с влизането на България в Шенгенското пространство трафикът е увеличен значително и в момента там минават 1600 автомобила, вместо 800, какъвто е капацитетът на трасето.
Министърът обърна внимание, че крайният срок за завършване на обезопасяването по 36-те пътни участъка с висока концентрация на пътно-транспортни произшествия, е август. В момента голяма част, най-тежките, от тях са изпълнени, а останалите, които са довършителни, ще приключат в указания срок.
„Цялата власт в момента е концентрирана да осигури безопасно пътуване на гражданите, след това дългогодишно забавяне. Голяма част от тези проекти, за които си говорим в момента, можеше да бъдат завършени и да коментираме тяхната поддържка, а не завършването им“, заяви той.
В бюджета за следващата година се планира да бъдат включени средства, за да може да се ремонтира поне част от водопровода „Черни Осъм“, каза още регионалният министър. Той напомни, че е възложено предпроектно проучване за язовир „Черни Осъм“, който да гарантира водоснабдяването на региона.
В с. Черни Осъм днес министър Иванов даде старт на проекта за енергийно обновяване на сградата на природонаучния музей. Пред присъстващите той посочи, че тази институция има своята история и изрази убедеността си, че музеят и училището в съседство ще бъдат средище на образованието дълги години напред, защото там работят млади хора. Регионалният министър изрази очакване проектът да привлече повече посетители към впечатляващата експозиция и да намали разходите на общината за поддържането ѝ, отбеляза министърът.
Кметът на Троян Донка Михайлова посочи, че музеят в Черни Осъм е най-посещаваната културна институция в общината, с над 40 хил. посетители годишно. Тя изрази надежда през тази година сградата до музея да получи възможност да бъде достроена и в нея да се извършват научно-образователни дейности, както и да завърши реконструкцията на единственото в страната училище за планински водачи, което също се намира в близост.
Обновяването на природонаучния музей в с. Черни Осъм се финансира по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ от Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България. Проектът е на обща стойност над 1 млн. лв., от които близо 654 хил. лв. са безвъзмездна финансова подкрепа по ПВУ.