21 Юни 2025събота17:42 ч.

Министерството на здравеопазването: Измерете кръвното си налягане точно, контролирайте го, живейте по-дълго!

автор:Дума

visibility 5650

В Световния ден за борба с хипертонията Министерството на здравеопазването Ви напомня: „Измерете кръвното си налягане точно, контролирайте го, живейте по-дълго!“

Това е и темата, която обединява днешния ден в различни страни по света. Инициативата се провежда по идея на Световната лига по хипертония WHL) и Международната асоциация по хипертония (ISH), като основната цел е да се повиши информираността на хората за заболяването и усложненията, до които води.

Сърдечносъдовите заболявания продължават да бъдат водеща причина за смърт по целия свят, като артериалната хипертония засяга приблизително 1.28 милиарда от населението на Земята. Годишно заболяването отнема живота на повече от 7 милиона души. В България такива заболявания заемат първо място като причина за смърт и инвалидизация.

Една от причините за тъжната статистика е, че по-малко от половината от възрастните хора с хипертония (42%) са диагностицирани и лекувани.

Стресът, неправилното хранене и недостатъчното движение също оказват съществено влияние върху повишаването на кръвното налягане.

Тъй като първоначалните симптоми на хипертонията са леки, често заболяването се диагностицира в напреднал стадий, когато последиците за организма са необратими.

Неконтролираната и нелекувана хипертония е най-честото сърдечносъдово заболяване и най-значимият фактор за редица социалнозначими заболявания, най-тежкото от които е инсултът.

Безплатни кардиологични прегледи организира на 20 май 2025 г. Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ по повод Световния ден за борба с артериалната хипертония (АХ).

Прегледите ще се извършват в кабинет 206 между 13:00 и 19:00 часа, само след предварително записване на тел. 02 9432 332. Те ще включват измерване на кръвното налягане и консултация с кардиолог. При необходимост ще бъдат назначени допълнителни изследвания.

Тази година акцентът на инициативата е върху резистентна хипертония (такава, която трудно се поддава на контрол), но ще бъдат консултирани и пациенти с:

– Новорегистрирана хипертония
– Неконтролирана хипертония (хора, които периодично имат повишено кръвно, но не вземат медикаменти за него)
– Рискови фактори за развитие на хипертония (тютюнопушене, обездвижване, затлъстяване, хипергликемия).

 

 

Поскъпване от 5 до 40% за две седмици

автор:Дума

visibility 5916

/ брой: 111

Всички основни храни са поскъпнали след 3 юни

автор:Дума

visibility 6555

/ брой: 111

България с най-висок риск от бедност в ЕС

автор:Дума

visibility 3699

/ брой: 111

Предлагат данък върху свръхпечалбите на банките

автор:Дума

visibility 5777

/ брой: 111

"Турски поток" отпада от отказа на руски газ

автор:Дума

visibility 3060

/ брой: 111

ЕК с наказателна процедура срещу Испания

автор:Дума

visibility 6162

/ брой: 111

Доналд Тръмп одобрил атака срещу Иран

автор:Дума

visibility 5148

/ брой: 111

Накратко

автор:Дума

visibility 5092

/ брой: 111

Страшна смешка

автор:Мая Йовановска

visibility 5741

/ брой: 111

Совата не е това, което е

visibility 5547

/ брой: 111

Не е нужно да сте марксист, за да четете Маркс

автор:Дума

visibility 4677

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ