Националният отбор по футбол бе разбит от Испания с 0:4 в мач от световните квалификации. На ст. "Хосе Сория" във Валядолид един гол преди и след почивката отбеляза халфът на Арсенал Микел Мерино. Защитникът на Ещрела Амадора Атанас Чернев си вкара автогол десетина минути преди края. В добавеното време Микел Оярсабал реализира от дузпа, отсъдена за фаул на Мартин Георгиев срещу Мерино. Това беше абсолютният минимум, с който "лъвовете" се разминаха. Те инкасираха четвърта поредна загуба при 1:16 голова разлика. Така за седми пореден път България пропуска Мондиала. Последното участие беше във Франция 1998.
Сега вратарят Светослав Вуцов трябваше да проявява героизъм, за да предотврати пълен погром. Стражът на Левски изби точни изстрели на Саму Омородион, Борха Иглесиас, Педри, Алекс Баена, Йереми Пино. Веднъж и напречната греда го спаси - при прехвърлящ удар на Педри още при 0:0.
Статистическите показатели олицетворяват отчайващата разлика в класите: 70:30 процента притежание на топката; 832:267 паса; 69:9 атаки; 30:3 опита за гол; 10:0 точни удара; 11:0 корнера.
Именно Светослав Вуцов се оказа в светлините на прожекторите. Треньорът на вратарите на "сините" Божидар Митрев обяви, че синът на Вили Вуцов е бил подложен на тормоз. Според Митрев Вуцов е обвиняван за загубата с 1:6 от Турция, въпреки че не е играл. От треньорския щаб на представителния тим са "изразили заплахи и закани пред трети лица за "психическо съсипване" на стража".
"Да се твърди, че закъснение на състезател, който не е участвал в мач, е причина за резултат 1:6, е не само нелогично, но и опит за прехвърляне на отговорност. Нашият вратар винаги е показвал професионализъм, дисциплина и желание да се развива. Стоя зад него и няма да позволя нечие лично отношение да разрушава увереността и психическата му устойчивост.
Футболът се гради върху уважение, честност и отборен дух, а не върху лични нападки. Призовавам всеки, който заема треньорски пост, да си спомни, че сме там, за да изграждаме играчи и личности - не да ги пречупваме", обяви Митрев.
"Единственото, което отговаря на истината е, че Вуцов - да, закъсня. Щеше ли да започне той титуляр в мача с Испания и ако имаше такова нещо, щеше ли да се представи на толкова добро ниво? Сега говорих и с него и го попитах дали някой се е позволил такова нещо и той категорично отрече.
Дадохме максимума на своите възможности. Това е втори звучен шамар, но ще го преболедуваме. Ще се учим от грешките си. Това, което най-много ни липсваше, е футболното самочувствие. Положителното беше, че и в двата мача имаше дебютанти. Поздравявам отбора за характера", обяви селекционерът Александър Димитров.
"Тежко се приемат тези загуби. Трябва да реагираме по начин, по който да оправим нещата. Знаем колко е тежка групата. Всеки футболист би се обидил от думите, че няма как да се гордеят с нас. Трябва да работим за националния отбор. Всички сме заедно в това положение", каза капитанът Кирил Десподов.