03 Юни 2025вторник12:13 ч.

Унгария отмени среща с Украйна за правата на малцинствата

/ брой: 84

автор:Дума

visibility 4262

Унгария отмени планирана среща с Украйна по въпросите на правата на малцинствата, която трябваше да се проведе вчера. Ситуацията се развива, след като двете съседни държави си размениха взаимни обвинения в шпионаж и изгониха дипломати.
В изявление в неделя вечер държавният секретар на унгарското външно министерство Левенте Модяр обяви, че срещата се отменя, тъй като "настоящото състояние на двустранните отношения не позволява конструктивен диалог по толкова важен и чувствителен въпрос като правата на малцинствата". Въпреки това Будапеща остава отворена за диалог, добави той.
Решението идва дни, след като украинската Служба за сигурност (СБУ) съобщи, че е задържала двама предполагаеми агенти, работещи под ръководството на унгарското военно разузнаване. Според Киев това е първият случай в историята на страната, при който е разкрита унгарска шпионска мрежа, действаща срещу интересите на Украйна.
Унгария реагира с експулсирането на двама украински дипломати, за които заяви, че са замесени в шпионска дейност. Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви в петък, че действията на Киев са провокирани от позицията на Будапеща срещу изпращането на военна помощ за Украйна.
Скандалът с шпионажа представлява ново дъно в и без това обтегнатите отношения между двете страни. Правителството на Виктор Орбан отдавна обвинява Украйна в нарушаване на езиковите права на около 150 000 етнически унгарци, живеещи предимно в Закарпатието.

Социалните неравенства - тревожно високи

автор:Дума

visibility 112

/ брой: 98

Социалните неравенства у нас остават тревожно високи

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 98

МОН предлага нови санкции за учениците

автор:Дума

visibility 116

/ брой: 98

ДКСБТ започва информационна кампания срещу спекулата

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 98

Външният дълг нарасна с почти 4 млрд. евро за година

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 98

Екотаксите за автомобили поскъпват до 24%

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 98

Русия преживя своя "Пърл Харбър"

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 98

В Скопие почетоха Дрангов за 2 юни

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 98

Опозиционер избран за президент на Полша

автор:Дума

visibility 115

/ брой: 98

Накратко

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 98

Диагноза

автор:Александър Симов

visibility 103

/ брой: 98

Къде е ЦСКА?

автор:Марин Милашки

visibility 105

/ брой: 98

Три важни фактора

visibility 104

/ брой: 98

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ