Великобритания прави центрове за мигранти извън границите си
/ брой: 87
Великобритания ще започне преговори за създаване на "центрове за връщане на мигранти", разположени извън пределите на страната, където ще бъдат изпращани отхвърлените кандидати за убежище, съобщи вчера британският премиерът Киър Стармър на път за Албания. "Обсъждаме създаването на центрове за връщане за мигранти, за да се уверим, че мигрантите наистина ще бъдат връщани", каза премиерът и лидер на Лейбъристката партия, без да уточни с кои страни се водят дискусиите.
Разкриването на такива външни центрове за отхвърлени кандидати за убежище беше критикувано от неправителствени организации, които се опасяват, че те могат да се превърнат в зони без действащи закони.
С идването на власт през юли миналата година лейбъристкото правителство на Киър Стармър се отказа от спорния план на консерваторите да депортират търсещи убежище и мигранти в Руанда. Съгласно малко по-различна схема консерваторите планираха да изпратят някои от кандидатите за убежище в Руанда, където техните молби за убежище щяха да бъдат разгледани.