16 Октомври 2025четвъртък13:56 ч.

Снимки Софийска опера и балет

Първа премиера в Софийската опера

Акад. Пламен Карталов е режисьор на българо-италианската копродукция на "Селска чест" и "Палячи"

/ брой: 189

автор:Дума

visibility 13531

Софийската опера и балет кани на първа премиера за сезона - на оперите "Селска чест" от Пиетро Маскани и "Палячи" от Руджеро Леонкавало на 11 октомври от 19 ч. Постановката е копродукция на оперните театри на Модена, Пиаченца, Римини и София.
През 1888 г. младият композитор Пиетро Маскани участва в конкурс за едноактна опера, организиран от миланското издателство "Сондзоньо". Маскани изпраща партитурата си, вдъхновена от разказа "Селска чест" на Джовани Верга - история за любов, изневяра и неумолима чест в едно сицилианско село. Операта печели първо място и е изпълнена за първи път на 17 май 1890 г. в Рим. Само за една вечер младият Маскани се превръща в знаменитост. "Селска чест" поставя началото на веризма.
В постановката ще гледаме: Габриела Георгиева, Гергана Русекова, Лилия Кехайова - Сантуца; Мартин Илиев, Костадин Андреев, Даниел Дамянов - Туриду; Венцеслав Анастасов, Веселин Михайлов - Алфио; Цвета Сарамбелиева, Ина Петрова - Лола; Весела Янева - мама Лучия.
След феноменалния успех на "Селска чест", младият композитор и либретист Руджеро Леонкавало също се насочва към веризма. Вдъхновен от реални събития и съдебно дело от младостта си, Леонкавало сам пише либретото на "Палячи" - опера в пролог и две действия, разказваща трагичната история на пътуваща трупа, в която сцената и животът се преплитат фатално. Премиерата е на 21 май 1892 г. в Милано под диригентството на Артуро Тосканини. Операта много бързо печели симпатиите на публиката и критиката. В "Палячи" ще участват: Зураб Зурабишвили, Костадин Андреев, Мартин Илиев - Канио; Станислава Момекова, Мила Михова, Марина Шахдинарова - Неда; Венцеслав Анастасов, Веселин Михайлов - Тонио; Емил Павлов, Ангел Антонов - Бепе; Атанас Младенов, Антон Андреев - Силвио.
В двете опери участват оркестърът и хорът на Софийската опера под диригентството на Франческо Роза. Режисьор е Пламен Карталов, сценография - Джакомо Андрико, костюми - Нела Стоянова, диригент на хора - Виолета Димитрова.
Следващите спектакли са на 12, 17, 18 и 19 октомври.

Сътресение в управлението

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 193

Близките на загинал в "Елените" ще съдят държавата за 1,4 млн. лева

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 193

Безработицата през септември остава ниска

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 193

Не питайте изкуствения интелект къде да влагате парите си

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 193

Внос на евтини картофи затруднява родните производители

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 193

Въпреки намаленията, за българите е скъпо в Банско

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 193

МВФ очаква ускоряване на растежа у нас

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 193

Пелегрини критикува София заради Скопие

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 193

Гърция сваля цените на над 2000 стоки

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 193

ЕС включи пчелите в застрашените видове

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 193

Германия с нов закон за военната служба

автор:Дума

visibility 159

/ брой: 193

Позиция на ИБ на БСП

автор:Дума

visibility 151

/ брой: 193

Кой разочарова Тръмп?

автор:Юри Михалков

visibility 139

/ брой: 193

Отборче

автор:Владимир Николов

visibility 123

/ брой: 193

Поскъпването на златото бие инфлацията 2 поредни години

visibility 160

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ