02 Юни 2024неделя22:15 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Макрон не е нито Наполеон, нито Талейран

/ брой: 52

visibility 2887

Ралф Шолхамер*

Предложението му за изпращане на войски в Украйна е дело на зашеметяваща политическа некадърност, която само даде тласък на Путин.
Шарл Морис дьо Талейран-Перигор трябва да е бил най-великият политически художник в света. Той прави стремителна кариера през най-бурния период от френската история, като успява да бъде фактор в революционна Франция и в трите й фази - предреволюционна, революционна и следреволюционна.
Когато умира на достолепната 84-годишна възраст през 1838 г., светът става свидетел на кончината на вероятно най-великия дипломат, живял някога. Една от най-запомнящите се негови реплики е: "Дипломат, който казва "да", означава "може би", дипломат, който казва "може би", означава "не", а дипломат, който казва "не", не е дипломат."
Предполагам, че точно това е имал предвид настоящият френски президент Еманюел Макрон, когато изказа идеята за изпращане на западни войски в Украйна. Подобно на Талейран, предложението на Макрон беше по-скоро "може би" (и следователно "не"), отколкото действително "да" (и следователно "може би").

* Професор в Колежа по хуманитарни и социални науки в Австрия. През 2015 г. защитава докторската си степен по политическа теория в Университета на Кентъки, след което преподава във Виенския университет. Изследванията му се фокусират върху културните фактори за формиране на идентичност и как идентичностите влияят върху социалното сближаване

Уви, дори игрите с думи на дипломатите трябва да бъдат подкрепени от реална власт и авторитет и именно тук Макрон не успява да се справи с Талейран. Той определено не е Наполеон, нито пък Луи XVIII, който става крал на Франция след падането на Наполеон от власт.
С рейтинг на одобрение, едва надхвърлящ 30 процента, и постоянно изправен пред обществени вълнения - от "жълтите вестници" до протестите на фермерите, той прилича по-скоро на Луи XVI малко преди да бъде свален от власт през 1792 г. По всяка вероятност Макрон ще бъде пощаден от крайната му съдба - да бъде обезглавен от гилотината пред очите на ликуваща тълпа.
Франция на Талейран е сила, с която трябва да се съобразяват, тя е една от най-големите сили по онова време. Дори поражението на Наполеон не променя факта, че френските идеи и обичаи доминират на Стария континент и извън него, а Статуята на свободата на пристанището на Ню Йорк все още свидетелства за

френските идеали

В наши дни Франция е изправена пред вътрешен и международен упадък: ролята на нейните философи и филмови дейци е в най-добрия случай незначителна, а влиянието, което тя поддържа в страните от бившата си империя, бързо отслабва, отстъпвайки място на Русия и Китай.
Друг цитат от Талейран, вероятно погрешно приписан на него, гласи: "Това е по-лошо от престъпление, това е грешка." Независимо дали го е казал или не, той със сигурност е разбирал, че в международната политика великите сили често действат престъпно, но ако го правят, резултатите трябва да си заслужават.

Идеята на Макрон за разполагане на войски в Украйна

не е престъпление, но със сигурност е грешка. Може би дори е откровена грешка.
Според доклада "Проследяване на подкрепата за Украйна" на германския Институт "Кил", Франция изостава в подкрепата си за Киев. Германия е отделила 17,7 млрд. евро в сравнение с оскъдните 635 млн. евро, предоставени от Париж.
Макрон не е втори Наполеон, а втори Нортън - симпатичният английски луд, който се обяви за император на Съединените щати през 1859 г. Но император Нортън никога не е имал шанса да нанесе толкова щети, колкото Макрон днес.
Декларациите на Макрон по отношение на Русия са всичко, на което Путин можеше да се надява. В продължение на две години пропагандата на Москва внушаваше на света, че конфликтът в Украйна е война на Запада срещу Русия и че Украйна е само прикритие за дългосрочния план на Запада за ликвидиране на Руската федерация.
Френският президент открито лансира идеята, че

страните от НАТО трябва да обявят война на Русия

като същевременно не желае да предостави значителна финансова помощ на Украйна. Сега Путин отбеляза политически хеттрик - беззъба заплаха, разединение сред НАТО и пропагандна победа.
Франция е цирк, ръководен от клоуни - като се започне от Макрон и се стигне до министър-председателя Габриел Атал (чиято единствена квалификация май е, че е млад и гей) и външния министър Стефан Сежурне (чиято единствена квалификация изглежда е да е млад и бивш съпруг на Атал).
Тъжно е, че нацията на Талейран се е превърнала в нацията на Макрон.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 1008

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 997

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 1036

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 985

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1159

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 913

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 1016

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1044

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1229

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ