01 Октомври 2025сряда01:08 ч.

Управляващата партия победи в Молдова

Страната избра демокрацията, поздрави я лидерът на Европейския съвет

/ брой: 181

автор:Дума

visibility 856

Управляващата Партия на действието и солидарността (ПДС) печели 50,16% от гласовете на проведените в неделя парламентарни избори в Молдова. Това показват резултатите при обработени 99,91% от протоколите на ЦИК.
В новия парламент засега влизат още две коалиции и две партии.
ПДС ще разполага с по-малко мандати в парламента в сравнение с 2021 г., но ще може да състави самостоятелно правителство. Според предварителните резултати тя ще има 55 мандата в 101-местния парламент, проруският „Патриотичен блок“ ще разполага с 26 мандата, блокът „Алтернатива“ - с 8, а „Нашата партия“ на Ренато Усатъй и партията „Демокрация у дома“ ще имат по 6 мандата, отбелязва медията. На предишните избори ПДС спечели 63 места в парламента, а „Патриотичният блок“ - 32.
Избирателната активност е била 52,18% - сходна с тази от предишния вот през 2021 г.
Останалите участници не са получили достатъчно гласове, за да излъчат представители в парламента, където прагът е 5% за партии, 7% за коалиции и 2% за независими кандидати.
В сепаратисткия проруски регион Приднестровие, който през 1992 г. обяви международно непризната независимост, с 51,02% са гласували за "Патриотичния блок", който подкрепя по-близките връзки с Москва. ПДС е на второ място там с 29,89%, а блокът „Алтернатива“ взема 8,9 на сто.
В автономния район Гагаузия "Патриотичният блок" печели убедително с 82,35%, блокът „Алтернатива“ е втори с 11,47%, на трето място е ПДС с 3,19 на сто.
В Тараклийския район с българско малцинство също печели „Патриотичният блок“ със 79,51%. На второ място е „Алтернатива“ с 10,5%, а ПДС е с 6,1 процента.
„Народът на Молдова... избра демокрация, реформи и европейско бъдеще, въпреки натиска и намесата от Русия. ЕС стои до Молдова. На всяка крачка“, написа шефът на Европейския съвет Антониу Коща в социалната мрежа Екс. ПДС и Молдова бяха поздравени и от други лидери в ЕС.
"Патриотичният блок" твърди, че има изборни манипулации и фалшификации.

Няма да позволим приватизация на "Топлофикация София"

автор:Дума

visibility 830

/ брой: 181

Глобяват шофьори без "Гражданска отговорност" по тол камерите

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 181

Най-много пилешко изнасяме за Гърция, расте вносът от Румъния

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 181

Цените на българския експорт са нараснали с 2,6%

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 181

Управляващата партия победи в Молдова

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 181

Киев крои атака срещу НАТО с "руски дронове"

автор:Дума

visibility 979

/ брой: 181

Антониу Коща иска да вкара Киев в ЕС

автор:Дума

visibility 958

/ брой: 181

Накратко

автор:Дума

visibility 854

/ брой: 181

Позитивно за корупцията

автор:Александър Симов

visibility 980

/ брой: 181

Пишман експертиза

visibility 862

/ брой: 181

ЕС победи не по европейски

автор:Юри Михалков

visibility 1007

/ брой: 181

Герои, които вдъхновяват

visibility 863

/ брой: 181

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ