25 Юли 2025петък14:16 ч.

Само 900 са у нас ветеринарите за едри животни

/ брой: 105

автор:Дума

visibility 7902

Ветеринарната професия у нас е изправена пред сериозен кадрови срив, който не просто алармира, а предвещава потенциална криза със сериозни последици - не само за животните, но и за хората. Това предупреждение отправя ветеринарният лекар д-р Евелина Рабаджийска -Тодорова, цитирана от agri.bg.
"В момента практикуващите ветеринарни лекари в България са около 2600, но само 900 от тях се занимават с едри животни“, споделя д-р Рабаджийска. Тя подчертава, че сред тях голяма част са пенсионери, а все по-малко млади специалисти избират да работят със селскостопански животни. 
Лекарката припомня, че обучението на ветеринарите се финансира от държавата именно с цел да се гарантира здравето на животните и да се предотвратяват заразни заболявания - не само сред добитъка, но и сред хората, тъй като редица зоонози се предават от животни на хора и обратно.
"Вече има големи територии в страната, които не се обслужват от нито един ветеринарен лекар“, алармира д-р Рабаджийска. Това се случва на фона на масово затваряне на малки, традиционни семейни ферми - не поради липса на желание за работа, а заради бюрократичната тежест, особено в документооборота, който все още разчита на хартия.
Верижната реакция е налице - фермерите се отказват, ветеринарите губят работни места, млади специалисти търсят реализация в чужбина, където българските дипломи се признават безпроблемно. А в същото време търсенето - особено в сектора на дребните животни - расте непрекъснато.
"Когато няма достатъчно ферми, не се произвежда храна. Когато няма ветеринари, няма кой да контролира болестите. Това е риск за продоволствената сигурност на държавата“, подчертава д-р Рабаджийска. Според нея дори една хипотетична едноседмична стачка на всички ветеринари би могла да парализира страната.
Проблемът е остър и в контролните органи - Българската агенция по безопасност на храните също има нужда от повече кадри, за да може да следи обекти, митници, производства, заведения и много други звена от веригата за храни.
Решението е многопластово. От една страна - подобряване на условията на труд и възнагражденията. Добрата новина е, че в условията на дефицит заплатите се покачват.
"Един добър ветеринарен техник вече може да разчита на стабилна средна заплата, а за лекарите условията са още по-добри“, казва д-р Рабаджийска.
От друга страна, за да се разтоварят лекарите от по-нискоквалифицирана работа, е необходимо повече да се разчита на ветеринарни техници – специалност, която отново се връща в професионалните гимназии. Пример е ПГСС "Царица Йоанна“ в Пазарджик. Предстои откриване на нов ветеринарен факултет към Медицинския университет в Плевен, който ще приеме първите си студенти през следващата година.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 265

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 272

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 268

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 309

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 274

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 735

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ