31 Октомври 2025петък11:56 ч.

Санкциите на САЩ удрят и "Лукойл Нефтохим"

България има месец да реши бъдещето на рафинерията в Бургас

/ брой: 199

автор:Дума

visibility 14818

България има един месец, до 21 ноември, за да реши как да постъпи с рафинерията "Лукойл Нефтохим", заяви премиерът Росен Желязков от Брюксел във връзка с наложените от САЩ санкции на "Роснефт" и "Лукойл". Те бяха обявени само ден след като плановете за среща между президента на САЩ Доналд Тръмп и  президента Русия Владимир Путин се провалиха.
"Лукойл Нефтохим" се притежава косвено повече от 90% от руския "Лукойл" и затова рафинерията попада в този санкционен режим.
Издадената генерална лицензия дава възможност до 21 ноември да се извършват транзакции. "Имаме месец да вземем генерално държавно решение как да подходим като държава спрямо рафинерията, заедно с нейния мениджмънт. Това не възпрепятства доставката и преработката на петролни продукти, тъй като отдавна рафинерията не работи с руски петрол", обясни премиерът Желязков.
Според него рафинерията трябва да продължи да работи, като внимаваме и държавата да не попадне в санкционен режим. Няма пряк кредитен риск, който да засяга стабилността на банковата система в България заради санкциите, съобщиха официално от БНБ.

БСП се пребори за по-висока минимална заплата

автор:Дума

visibility 120

/ брой: 204

Студентите платена форма ще имат право на стипендия

автор:Дума

visibility 114

/ брой: 204

Увеличиха с две години пределната възраст за военна служба

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 204

Връчиха наградите "Златен век", Камен Калев отказа отличието

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 204

Всяка сграда със собствен пощенски код

автор:Дума

visibility 118

/ брой: 204

Основен ремонт за 51 млн. лева на пътя Рудозем-Смолян

автор:Дума

visibility 119

/ брой: 204

Задава се нов собственик на "Лукойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 126

/ брой: 204

С 20% нарасна за година външният ни дълг

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 204

Си Дзинпин и Доналд Тръмп се споразумяха

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 204

Крайнодесните загубиха вота в Нидерландия

автор:Дума

visibility 117

/ брой: 204

Русия кани западни журналисти в Донбас

автор:Дума

visibility 121

/ брой: 204

Казахстан забранява ЛГБТИ пропагандата

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 204

Динозаврите

автор:Александър Симов

visibility 102

/ брой: 204

Участието в управлението беше правилно решение

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 204

Вечно виновните комунисти

автор:Александър Симов

visibility 2652

/ брой: 203

Голямо "Ако" в схемата

visibility 1659

/ брой: 203

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ