14 Юли 2025понеделник15:21 ч.

Социалните неравенства у нас остават тревожно високи

Достъпът на ромите и турците до качествено образование остава силно ограничен

/ брой: 98

автор:Дума

visibility 4165

Социалните неравенства у нас остават тревожно високи, сочат последни данни за социално-демографските дисбаланси и неравенствата между големите етнически групи в България, разпространени от Института за изследване на населението и човека към Българската академия на науките.
Според данните продължават да са недопустимо големи неравенствата в образователната структура на населението по етническа принадлежност, особено по отношение на ромите. Достъпът на ромите и турците до качествено образование остава силно ограничен. Постоянно нараства броят на завършилите висше и средно образование турци и роми, които напускат страната, което допълнително влошава перспективите за положителна промяна на медийния и политическия образ на тези две групи и за по-бърза интеграция и развитие на общностите им, се посочва в текста.
Недопустимо високи и непроменени остават етническите различия в индикатора за бедност и социално изключване. От 2018 г. до 2023 г. в риск от бедност и социално изключване продължават да бъдат около 80% от ромите и 40% от турците срещу едва 20% при българите, според данните на ИИНЧ-БАН.
Много високи са и етническите неравенства в достъпа до медицински услуги. Това, наред с бедността, обуславя устойчивостта на много големи разлики в очакваната продължителност на живота на българи, турци и роми и високата преждевременна смъртност сред роми и турци. В изследването се посочва също, че демографските дисбаланси бавно намаляват. Етническата структура на населението е относително непроменена в сравнение с предишните преброявания. Продължава да е висок броят на лицата, които не са се самоопределили по етнически признак.
Поради по-младата възрастова структура на ромите и турците, делът на децата, за които българският език не е майчин, ще продължи да се увеличава в средносрочен и дългосрочен план.
Образователната структура на населението в работоспособна възраст се подобрява и при трите групи, най-бавно при ромите. При турците има рязко нарастване на лицата, завършили средно образование, и сериозно увеличаване на дела на висшистите. Най-голям е ръстът на висшистите при българите. При ромите има рязко намаляване на дела на лицата с начално и по-ниско образование, значително увеличение на завършилите основно и средно образование.
Заетостта нараства и при трите групи, но рискът да работят в сивия сектор или в сезонна/временна заетост е особено висок при ромите и турците, се казва в изследването.

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 309

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 292

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 324

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 335

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 285

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 281

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ