15 Юли 2025вторник14:29 ч.

Бизнесът алармира за огромни проблеми с новата счетоводна отчетност

/ брой: 109

автор:Дума

visibility 3499

С една година да се отложи въвеждането на новата форма на счетоводна отчетност за фирмите, а именно подаването всеки месец към НАП на т.нар. стандартен одитен файл, настояват работодателските организации.
В позиция до министъра на финансите Теменужка Петкова и директора на НАП Румен Спецов те се жалват, че от фирмите се иска значителна промяна във воденето на счетоводството, за което им трябва повече време за подготовка. Дори и големите компании, които имат собствени ИТ и счетоводни отдели, няма да успеят да се справят с определения в закона срок за въвеждане на въпросния одитен файл - 1 януари 2026 г., посочват работодателските организации. 
Стандартният одитен файл за данъчни цели (SAF-T), представлява подаване от фирмите по електронен път всеки месец на детайлна информация към НАП за всички доставки по вид, количество, цена и други данни, независимо от тяхното счетоводно третиране, което налага адаптация на счетоводни софтуери и значително повече време за обработка на документите.
Първи задължение да го въведат имат големите предприятия, регистрирани като големи данъкоплатци - от 1 януари 2026 г. Останалите категории предприятия ще преминават към новата счетоводна отчетност поетапно, като до 2029 г. тя трябва да обхване всички фирми - микро, малки, средни и големи.
Според бизнеса повишената административна тежест ще е огромна, тъй като предприятията ще трябва всеки месец да правят инвентаризация на материалните запаси и дълготрайните активи, детайлно описване на банкови плащания, удостоверяване на свързани лица, дори когато тези данни вече са налични в други регистри.
Според тях отлагането на SAF-T за големите предприятия с една година е наложително и заради допълнителните им разходи и ангажименти да адаптират своите счетоводни системи с въвеждането на еврото като официална валута в България от януари 2026 г. 
За останалите малки и средни предприятия, които в следващите години ще трябва да внедрят стандартния одитен файл, АОБР предлага на МФ да направи редица облекчения и опростявания при подаването на данните пред НАП.
Неминуемо ще поскъпнат и услугите на счетоводните кантори, на които разчитат огромна част от малките фирми, защото те ще трябва да преориентират процесите си, да обучат персонал и да осигурят нови софтуерни решения. 
От Асоциацията на счетоводителите и счетоводните предприятия (АССП) също са изпратили становище до финансовия министър и до НАП с настояване за опростяване на част от изискванията за водене на новата счетоводна отчетност. В противен случай има риск схемата да се окаже практически неприложима или да натовари непосилно огромна част от българския бизнес, и по-специално микро и малките предприятия.

Ядем най-скъпите в ЕС ориз и брашно

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 128

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 239

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 238

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 251

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 287

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ