15 Юли 2025вторник12:29 ч.

Доходите на над 151 000 възрастни се повишават заради увеличението на социалната пенсия за старост от 1 юли

автор:Дума

visibility 4343

Над 151 000 възрастни ще получат по-високи пенсии и добавки от 1 юли заради увеличението на социалната пенсия за старост. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов на брифинг след днешното заседание на Министерския съвет. На него правителството реши от 1 юли социалната пенсия за старост да се увеличи от 307,07 на 333,48 лв.

„На пръв поглед увеличението не изглежда голямо, но то засяга над 151 000 души, чиито пенсии и добавки са обвързани със социалната пенсия за старост. Това са едни от най-уязвимите групи от населението, които защитаваме чрез конкретни действия“, заяви министър Гуцанов.

Ръстът на социалната пенсия за старост ще повиши размерите на пенсиите, които не свързани с трудова дейност, които се определят от нейния размер. Това са пенсиите за военна и гражданска инвалидност, социалната пенсия за инвалидност и персоналната пенсия. Ще се повишат и размерите на добавки към пенсиите за чужда помощ и за ветерани от войните.

Министър Гуцанов добави, че от 1 юли ще се приложи т.нар. швейцарско правило, което предвижда увеличение с 8,6% на всички пенсии, отпуснати до края на 2024 г. „Изпълняваме поетия ангажимент към пенсионерите. Всички пенсии ще бъдат преизчислени така, както беше заложено още при изготвянето на бюджета“, подчерта той.

Минималната пенсия ще достигне 630,50 лв., а средната пенсия се очаква да бъде около 1 000 лв.

„Ясно е, че тези увеличения не решават всички проблеми, но са стъпка в правилната посока. Продължаваме да работим за устойчиви решения, особено за възрастните хора и най-уязвимите групи“, каза още министърът.

По време на брифинга министър Гуцанов информира и за засиления контрол в социалните услуги и домовете за възрастни хора. Само за последната седмица са извършени 16 проверки, а от началото на годината – над 500. Очакват се и конкретни предложения за трайно решаване на проблема с незаконните домове в партньорство с Националното сдружение на общините.

Ядем най-скъпите в ЕС ориз и брашно

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 4

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 2

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 2

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 3

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ