14 Юли 2025понеделник21:38 ч.

Променят срока за проверка на електромерите

/ брой: 110

автор:Дума

visibility 8077

Да се промени срокът за проверка на електромерите предвижда проект на заповед за определяне на периодичността на последващите проверки на средства за измерване, качен за обществено обсъждане.
За еднофазните електромери се предлага тя да бъде на девет години, а за трифазните, използвани за отчитане на електроенергия - на шест години.
Според Закона за измерванията председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) определя със заповед периодичността на проверка на средствата за измерване в употреба, които подлежат на метрологичен контрол, по предложение на Българския институт по метрология (БИМ).
Към предложението е приложена информация за резултатите от периодичните проверки на електромери, еднофазни и трифазни, за периода от 2019 г. до 2024 г. включително.
Анализът на данните показва, че броят на несъответстващите електромери е по-малък от 5%. За периода от 2019 г. до 2024 г. средният брой на извършени проверки съответно на 410 205 бр. еднофазни и 140 361 бр. трифазни електромери е достатъчно голям, за да се приеме, че резултатите са представителни и могат да послужат като основание за увеличаване на периодичността на проверките.
В случая не е маловажно и развитието на техниката и технологиите в областта на измерване на електрическата енергия, което ускорява процесите на подмяна на старите електромери с дигитални такива. Това няма да налага необходимостта от извършване на по-чести, на по-кратки периоди от време последващи периодични проверки на този вид средства за измерване, пише в мотивите към проекта.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ