14 Юли 2025понеделник21:48 ч.

Кабинетът отпуска 15 млн. лв., за да спре транспортната блокада на София

След неуспешна среща с Терзиев, синдикатите обявиха безсрочна стачка

/ брой: 89

автор:Дума

visibility 2104

Кабинетът реши да отпусне допълнително 15 милиона лева на Столичната община, за да бъде решена кризата с градския транспорт в столицата и той да заработи отново в най-кратък срок. Това заяви министър-председателят Росен Желязков, след като вчера разговоря с кмета на София Васил Терзиев и представители на КНСБ и КТ „Подкрепа“. В разговорите участва също министърът на финансите Теменужка Петкова.
Решението дойде, след като преговорите в общината сутринта се провалиха, а синдикатите обявиха безсрочна ефективна стачка и спиране и на метрото.
Желязков каза, че кабинетът ще осигури необходимите за тази година средства чрез преструктуриране на разходи по централния бюджет. Според него те удовлетворяват в оптимална степен исканията, така че градският транспорт да възобнови работата си. Той изрази очакване местната власт да намери подход за следващата година, тъй като намирането на устойчиво решение за градския транспорт е в нейните ръце.
Това е погрешна политика, но правилна заради матурите и хаоса, който Терзиев предизвика, коментира лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Той заяви, че партията му няма участие в синдикалните протести.
Васил Терзиев определи предприетите от държавата действия като "циркова постановка" и каза, че отпуснатите средства няма да решат проблемите в сектора. "Тези 15 млн. идват бързо, за да решим един проблем, но не казват, че общината трябва следващата година и по-следващата да намира всеки един лев, гласуван за увеличение. За пореден път ставаме свидетели на това как не се мисли устойчиво", допълни Терзиев. Той нарече проблема изкуствено създаден и решен от същите хора, които са го създали. ДУМА припомня, че преди дни кметът Терзиев сам поиска намесата и помощта на държавата.
"Времето за приказки приключи. След като няма способност администрацията на кмета Васил Терзиев да реши проблема с кризата в градския транспорт, Столичният общински съвет ще го направи". Това каза пред журналисти председателят на постоянната комисия по транспорт в СОС и председател на групата на "БСП за България" Иван Таков. Той изрази надежда, че на вчерашното съвместно заседание на комисиите по транспорт, по икономика и по финанси и бюджет ще получат подкрепа от общинските съветници. Това, което ще предложим, е Общината да отговори поне с още 15 млн. лв и искането от първи април с 300 лв. увеличение към заплатите да се изпълни, посочи Таков.
"Това е поредният институционален удар, който кметът нанася, посочи общинският съветник. Не може постоянно да се оправдава с правителство и СОС", категоричен е Таков. Като председател на комисията по транспорт той пое ангажимент, че въпросът ще бъде решен. Имам уверение от синдикатите, че ще бъде прекратена стачката, ако тази финансова рамка бъде гласувана, добави той.
Протестиращите имат готовност да вдигнат блокадата веднага след решението на трите общински комисии в тяхна полза, обяви следобед Георги Панайотов, председател на КТ "Подкрепа" в "Столичен автотранспорт". Той беше категоричен, че днес наземен градски транспорт в София ще има.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ