20 Февруари 2026петък23:51 ч.

Независимата отбрана става приоритет за ЕС

Европарламентът одобри списък на сигурните страни по произход на мигранти

/ брой: 29

автор:Дума

visibility 19602

ЕС трябва да е ключов приоритет на европейската отбрана, която трябва да стане независима от стратегическите капацитети на САЩ като сателитни разузнавателни данни и зареждане на самолети с гориво във въздуха. Това заяви литовският еврокомисар по отбраната Андрюс Кубилиус на втория ден от февруарската пленарна сесия на Европарламента в Страсбург, на която се разискваха актуални теми на евроотбраната и геополитиката. Основният въпрос бяха усилията на Европа да засили отбранителните си способности и европейската независимост. 
"Европейската отговорност за отбранителните нужди изисква рамка за нашето сътрудничество - Европейски отбранителен съюз", заяви Кубилиус. Според него заплахата от Русия няма да чака Европа да завърши подготовката си в сферата на сигурността.
В последвалите разисквания ясно се обособиха две мнения. Едното бе на  евродепутатите, които решително подкрепят засилване на автономността на евроотбраната и настояват за общи европейски действия в тази сфера. Защитниците на другото акцентираха на суверенитета на страните членки по въпросите на отбраната и на приоритетната роля на НАТО по този въпрос в Европа.
Световният ред е подложен на атака, като доказателство за това са конфликтите, водени като предизвикателство спрямо порядъка в света, и изтеглянето на някои сили от международни организации, заяви в своето изказване председателката на Общото събрание на ООН Аналена Бербок. Тя обърна особено внимание на важната роля, която Европа, заедно с ООН, играе в борбата с посегателствата срещу световния ред, човешките права и дезинформацията.
На сесията бе одобрен списък на сигурните страни по произход на мигранти. Тези държави са: Бангладеш, Колумбия, Египет, Косово, Индия, Мароко и Тунис, както и държавите, които са кандидатки за членство.
Приетите изменения на европейските правила за предоставяне на убежище ще направят възможно по-бързото обработване на съответните молби.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ