19 Април 2026неделя23:49 ч.

Големите в ЕС зоват за общ капиталов надзор

Финансовите им министри смятат, че това ще дръпне нагоре растежа на Европа

/ брой: 47

автор:Дума

visibility 20879

Шестте най-големи икономики в ЕС призовават големите фондови борси и други важни финансови субекти да бъдат контролирани на ниво ЕС, а не на национално ниво, съобщи "Файненшъл таймс".
"По-дълбоките и по-интегрирани капиталови пазари биха укрепили потенциала за растеж на Европа, биха подобрили нейния икономически суверенитет и биха осигурили по-здрава основа за финансиране на общи приоритети", написаха финансовите министри на Германия, Франция, Италия, Испания, Нидерландия и Полша в съвместно писмо до Еврокомисията. Министрите изброяват и други мерки извън централизирания надзор, включително план за опростяване на изискванията за публично листване на компании на европейските борси.
По този начин шестте могат да дадат нов тласък на дългогодишните предложения за обединяване на капиталовите пазари на ЕС, коментира "Файненшъл таймс".
Лидерите на Европейския съюз трябва да се справят с отслабващата конкурентоспособност на блока на среща на върха следващата седмица, преди която ЕК трябва да представи пътна карта с ясни цели и срокове, като инициативата на финансовите министри на шестте най-големи икономики, наречени E6, е трябвало да допринесе за тази пътна карта, посочиха официални лица пред изданието.
Натискът от Берлин и Париж е част от опитите за повишаване на конкурентоспособността на ЕС във време, когато континентът се бори с нисък икономически растеж, ожесточена конкуренция от китайския износ, американски търговски тарифи и заплахата от втора енергийна криза. Това показва съществена промяна в позицията на Германия, която се противопоставяше на идеята за централизиран надзор на капиталовите пазари.
E6 все още няма съгласие по много области, примерно емитирането на съвместен дълг и договарянето на общ предпазен механизъм за банковите депозити. Но те смятат, че като намерят общ език помежду си, ще бъде по-лесно да се достигне критичната маса от държави, необходима за обединяване на капиталовите пазари.
Министрите призоваха за постигане на споразумение между държавите членки "до лятото на 2026-а". Това е твърде амбициозен срок, защото по-малките държави членки се обявяват срещу общия надзор, който би застрашил вътрешните им интереси.
Предложения за подобряване интеграцията на капиталовите пазари на ЕС бяха включени в доклада на Марио Драги за конкурентоспособността от 2024 г., но 27-те членки не успяха да постигнат консенсус, напомня финансовото издание.

Заради скъпите горива и торове земеделци са пред фалит

автор:Дума

visibility 7060

/ брой: 70

Българи са купили имоти за 101 млн. евро в Гърция

автор:Дума

visibility 7017

/ брой: 70

БНБ очаква инфлацията у нас да се ускори до 4%

автор:Дума

visibility 7177

/ брой: 70

11 убити при атаки между Русия и Украйна

автор:Дума

visibility 7418

/ брой: 70

Започва процедура по импийчмънт на Хегсет

автор:Дума

visibility 7313

/ брой: 70

Скандал в Гърция с диплома на зам.-министър

автор:Дума

visibility 6637

/ брой: 70

Европа остава без авиогориво до шест седмици

автор:Дума

visibility 7040

/ брой: 70

Лудогорието заслужава справедливост

автор:Александър Симов

visibility 3452

/ брой: 70

Истинското лидерство

автор:Александър Симов

visibility 4264

/ брой: 70

Един цирк, същите номера

visibility 7704

/ брой: 70

В епохата на „Газлайт“

автор:Юрий Борисов

visibility 3276

/ брой: 70

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ